EU;Lázár János;pályázatok;Cséfalvay Zoltán;uniós pénzek;

2014-03-12 06:17:00

Lázár János nem pályáztatna

Ősszel megkezdődhet a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklusra vonatkozó pályázatok kiírása - jelentette be Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára. A kormány a múlt héten nyújtotta be az Európai Bizottsághoz azt a partnerségi megállapodást, amely a mostani költségvetési ciklusra kitűzött prioritásokat és célokat tartalmazza. Mostantól a kormánynak három hónapja lenne az operatív programok benyújtására, Cséfalvay Zoltán közlése szerint azonban még a parlamenti választások előtt, március végéig eljuttatják Brüsszelbe.

Az új költségvetési ciklusban az eddigi 16 helyett 7 operatív program lesz, a strukturális alapokból és a kohéziós alapból a hazai társfinanszírozással együtt 7480 milliárd forintot használhatunk majd fel. A kormánynak sikerült elfogadtatnia Brüsszellel, hogy a források 60 százalékát közvetlen gazdaságfejlesztésre szeretné fordítani. Elfogadta az Európai Bizottság azt is, hogy a foglalkoztatás erősítése akkor lehet sikeres, ha az a gazdaságfejlesztés része, míg a korábbi időszakban szociális, társadalmi problémaként kezelték. Sikerült meggyőzni a Bizottságot arról is, hogy a Magyarországon végbement területi decentralizáció miatt a megyei szinten történő tervezés és fejlesztés felel meg a mi viszonyoknak - közölte Cséfalvay Zoltán.

Lázár János, az uniós pénzek elosztásáért is felelős Miniszterelnökséget vezető államtitkár az elmúlt hétvégén egy fórumon ezzel kapcsolatban kifejtette: egymillió euró (300 millió forint) alatt nem lesz pályázat, és a mostani bürokrácia megszűnik. Viszont az általa preferált, pályázat nélküli támogatás az uniós versenyjog szempontjából aggályos lehet - mondják a szakértők, miként az államtitkár másik kijelentése is, miszerint az építőiparban a helyi vállalkozók előnyben részesülnek majd a nem helyi, esetleg külföldi vállalkozásokkal szemben - ez az unión belüli vállalkozási szabadság jogát sértheti. Különösen érdekes Lázár János kijelentése annak fényében, hogy az EB tavaly felfüggesztette az uniós támogatások kifizetését egy ilyen ügy miatt. Akkor az volt az egyik legnagyobb probléma, hogy a magyar szabályzat megkövetelte a pályázóktól a magyar mérnöki kamarai tagságot.

Úgy tűnik, a kormány tagjai a közönséghez igazodva mérik beszédükben a multiellenességet: tegnap Orbán Viktor a Procter & Gamble (P&G) új pelenkagyárának ünnepélyes megnyitóján járt, ahol a nemzetközi cégeket éltette. "Ne engedjük, hogy Magyarországon teret nyerjenek azok a gondolatok, amelyek mindenfajta megkülönböztetés nélkül a külföldiek és a külföldi beruházók ellen emelik fel a szavukat. Aki ezt teszi, az árt a hazájának, árt a városának" - mondta a kormányfő. Orbán szerint a nagy nemzetközi cégek magyarországi befektetései nélkül nem boldogul a gazdaság, nem lesznek munkahelyek, sem gazdasági növekedés.

Az operatív programok kerete (milliárd forint)
Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) 2720
Terület- és Településfejlesztési Operatív program (TOP) 1160
Integrált Közlekedésfejlesztés Operatív Program (KOP) 1034
Környezeti és Energetikai Hatékonysági Operatív Program (KEHOP) 1120
Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) 885
Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Program (KÖFOP) 300
Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) 270