Matolcsy György;IMF;vizsgálat;Európai Központi Bank;Értékpapír- és Tőzsdefelügyeleti Bizottság;bennfentes kereskedelem;

2014-03-13 19:42:00

Lemondásra szólítják fel Matolcsyt

Az amerikai tőzsdefelügyelet és az Európai Központi Bank is indíthat vizsgálatot Matolcsy György IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos kotyogása miatt - állítja egy lapunknak nyilatkozó devizapiaci szakember. Az információ birtokában ugyanis bennfentes kereskedés történhetett, amely büntetőjogi kategória. A kormányváltó szövetség képviselői lemondásra szólítják fel a jegybankelnököt. 

Ma már csak fikcióként aposztrofálja Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke korábbi kabinetfőnökének, Wiedermann Helgának a Sakk és Póker című könyvét, holott kedden még a magyar gazdasági szabadságharc krónikásaként emlegette. A pálfordulás érthető, hiszen Matolcsy igazi oidipusi helyzetbe került: jegybankelnökként a korábbi gazdasági miniszternek önmaga ellen kellene vizsgálatot indítania a kötet állításai miatt.

A könyvben leírtak szerint a kormány megneszelte, hogy a Standard & Poor's (S&P) Magyarország leminősítését tervezi, ezt megelőzendő döntöttek úgy, hogy egy rugalmas hitelkeretet kérnek a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF). Az erről szóló levelet már elküldték Washingtonba és Brüsszelbe, amikor Matolcsy György leült a Goldman Sachs befektetési bankáraival ebédelni. Wiedermann Helga a könyvben azt állítja, ezen a találkozón Matolcsy csak úgy mellékesen megjegyezte, hogy reggel újra tárgyalásokat kezdtek az IMF-fel. A hír nyilvánvalóan meglepte az amerikaiakat: "kezükben megállt a vajazókés" - fogalmaz Wiedermann. Az egyik bankár ezután felállt és kiment a mosdóba, majd visszatérte után rövidre fogták az ebédet. Mindössze ennyi az a tényagyag, amelyet a miniszter kabinetfőnökétől megtudunk. Ezekből vonja le a könyv szerzője azt a következtetést, hogy a Goldman Sachs bankára a mosdóban valójában telefonált, és ez bizonyítja, hogy a nagy nemzetközi befektető csoportok életveszélyes támadást indítottak Magyarország ellen.

Ha ilyen információhoz jut egy befektetési bankár, feltehetően értesíti a kollégáit, hogy nyissanak short pozíciót, és spekuláljanak a forint erősödésére - mondta el lapunknak egy névtelenül nyilatkozó devizapiaci elemző. Amikor kijött az információ, a forint valóban 4 forinttal erősödött az euróval szemben, ugyanakkor látható, hogy már a nap korábbi részében is erősödött - vagyis elképzelhető, hogy valaki a piacon már tudta, hogy a magyar kormány az IMF-hez fog fordulni. A legnagyobb nyereségre a devizapiacon ebben az esetben az tehet szert, aki a leghamarabb veszi fel a pozíciót, vásárol forintot. Az elemző hozzátette: a végtörlesztés akkor komoly nyomás alá helyezte a hazai deviza árfolyamát. Tartós és nagymértékű gyengülést tapasztaltunk: a bankoknak ugyanis nagy mennyiségű forintot kellett a végtörlesztés miatt devizára váltaniuk. Emellett a végtörlesztésről szóló törvény porrá zúzta a befektetői bizalmat is - tette hozzá a szakértő. Egy, az IMF-fel kötött új szerződés bejelentése egyrészt helyreállította a bizalmat, másrészt a biztosítékot jelentett arra, hogy ilyen, visszamenőleges hatályú, a piac alapelveivel ellenkező törvényt nem hoz a kormány a jövőben. Vagyis a forint akkori gyengülése nem a nagy nemzetközi érdekkörök összeesküvése, hanem a kormány szabadságharcos gazdaságpolitikája és a végtörlesztés miatt következett be.

Matolcsynak persze már 2011 őszén egészen más elképzelései voltak a forintgyengülés okairól. Wiedermann Helga könyve beavat bennünket: a Magyarország ellen folyó spekulációk forgatókönyvét "valaki már előre megírta". Egy pénzügyi krimiben látta meg ezt a forgatókönyvet: egyetlen éjszaka alatt végigolvasta Frei Tamás A bankár című könyvét, és a nemzetgazdasági minisztérium apparátusával alapos elemzés alá vetette. Azon túl, hogy finoman szólva is aggályos szépirodalmat olvastatni az állami büdzséből fizetett alkalmazottainkkal munkaidőben, a nagyobb probléma, hogy Matolcsy nemzetgazdasági miniszterként magáévá tette a könyv szellemiségét, és innentől kezdve szélmalomharcot folytatott a nemzetközi összeesküvések ellen. "A könyvben az is szerepelt, hogy a pénzügyi támadás kivédésére Magyarország azért képtelen máshonnan pénzt szerezni, mert Orbán Viktor annyira összeveszett a Nemzetközi Valutaalappal, hogy pénzügyi segítségért nem tud újból az IMF-hez fordulni" - fogalmaz a Sakk és Pókerben Wiedermann. Azt azonban nem teszi hozzá, hogy Frei álnevekkel dolgozik a könyvében - vagyis korántsem biztos, hogy Orbánról van szó, emellett pedig a kötet maga deklarátlan fikció.

Nem úgy az Orbán kormány krónikájaként hirdetett Wiedermann kötet, melyről a könyvbemutatón megjelent újságírók közölték, érdemes lenne más nyelvre is lefordítani, hogy Olli Rehn és José Manuel Barroso is elolvashassa. Már az alcím is azt sugallja, hitelesnek szánta a szerző a Sakk és Pókert: "Krónika a magyar gazdasági szabadságharc győztes csatáiról". A szerző ráadásul a személyes részvétellel járó hitelességre is igényt tart, hiszen előszavában kifejti "csak kevesen voltak még olyan közel a tűzhöz, mint én." Mindemellett a kötet leginkább az Orbán-kormány gazdaságpolitikája melletti propagandaanyag.

Matolcsy csütörtökön azonban kihátrált a könyv mögül: miután Szanyi Tibor, az MSZP EP listavezetője a Goldman Sachs bankáraival folytatott ebéden elhangzottak, pontosabban a könyvben erről megjelent információk alapján károkozással vádolta meg Matolcsyt, az MNB közleményben úgy reagált, a könyv csak fikció. A Frei-féle összeesküvés elmélethez azonban úgy tűnik, Matolcsy továbbra is tartja magát: az MNB ugyanis közleményében azt írja, 2011-ben az államcsődöt sikerült elkerülnie a kormánynak.

Kabinetfőnöke könyvéből ugyanis az derül ki, hogy Matolcsy, akkori gazdasági miniszterként titkos, bennfentes állami információkat adott át egy külföldi bank munkatársainak, és ezekkel az infókkal aznap valakik bizony dollármilliókat kereshettek - fogalmaz csütörtöki bejegyzésében Bajnai Gordon, az Együtt-PM választási szövetség elnöke. Ezzel a cselekedettel Matolcsy - büntetőjogi felelősséget is felvető módon - megszegte állami esküjét és minden elemi, szakmai szabályt - tette hozzá a korábbi miniszterelnök. Az ellenzéki összefogás azt követeli, illetékes tőzsdefelügyeleti hatóságként az MNB indítson a jegybankelnöktől független és átlátható piacfelügyeleti eljárást.

A jegybank közleményéből, miszerint a könyv csak fikció, azonban úgy tűnik, az MNB elnöke nem fog vizsgálatot indítani saját maga ellen. Matolcsy a keddi könyvbemutatón még az ellenkezőjét állította: miszerint nem kalandregényt írt korábbi kabinetfőnöke, hanem az elmúlt évek történetét. Mivel a bennfentes kereskedés gyanúja egy amerikai befektetési bank, a Goldman Sachsszal kapcsolatban merült fel, az amerikai tőzsdefelügyelet is indíthat vizsgálatot - vetette fel lapunknak egy gazdasági elemző. Emellett mivel a befolyásolás a forint-euró árfolyamot érintette, az Európai Központi Bank felügyeleti szerve is vizsgálódhat. Ilyen esetben nem csak annak a büntetőjogi felelőssége merül fel, aki üzleti célra használja a birtokában lévő exkluzív információt, hanem annak is, aki kikotyogja. Emlékezetes: 2012 elején egy hasonló botrány miatt lemondott a svájci jegybank elnöke. Phillip Hildebandot amiatt érték támadások, hogy felesége három héttel a svájci frank árfolyamrögzítése előtt félmillió dollárt vásárolt. Egy ilyen ügynek nagyon súlyos következményei lehetnek.

Ügyészséghez fordul az ellenzék
Lemondásra szólítja fel a kormányváltó erő Matolcsy György jegybankelnököt, amiért 2011 őszén nemzetgazdasági miniszterként "bennfentes információkat szivárogtatott ki" bankároknak. Baja Ferenc, az MSZP országgyűlési képviselője tegnapi sajtótájékoztatóján egyben azt kérte, hogy a legfőbb ügyész rendeljen el vizsgálatot, mert felmerül a minősített adattal való visszaélés, a hivatali visszaélés és a bennfentes kereskedelem gyanúja. Katona Tamás, a MNB felügyelőbizottságának tagja, volt pénzügyminiszteri államtitkár szerint teljesen világosan látszik, hogy Matolcsy György akkora kockázatot jelent az ország pénzügyi biztonságára, ami nem vállalható.