Robert Fico;Szlovákia;elnökválasztás;Kereszténydemokrata Mozgalom;Andrej Kiska;Központi Választási Bizottság;

Csalódást keltett Fico választási eredménye

A várakozásoknak megfelelően Robert Fico miniszterelnök és a vállalkozó, Andrej Kiska jutott a szlovák elnökválasztás március végén megrendezendő második fordulójába. Fico harminc százalék alatti eredményével messze elmaradt a várakozásoktól.

Bár a közvélemény-kutatók előrejelzése bejött, már ami az elnökválasztás sorrendjének megtippelését illeti, hiszen Fico végzett az első, Kiska a második, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) korábbi tagja, Radoslav Procházka pedig a harmadik helyen, a jelöltek eredményét illetően igencsak mellélőttek.

Procházka például 21,2 százalékos eredményt ért el, kétszer annyit, mint amennyit előzetesen jósoltak neki. Nem egészen három százalékkal maradt el Kiskától. Ugyanakkor utóbbi és Fico között is mindössze négy százalék volt a különbség, amire szintén egyetlen iroda sem számított.

A végeredmény

(százakéban)
Robert Fico 28,0
Andrej Kiska 24
Radoslav Procházka 21,2
Milan Knazko 12,8
Bárdos Gyula 5,3
Pavol Hrusovsky 3,3
Helena Mezenská 2,4

A csekély különbség miatt a második forduló esélyese nem Fico.

A korábbi felmérések ugyanis arról tanúskodtak, hogy minél kisebb fölénnyel győz az első fordulóban a jelenlegi kormányfő, annál nagyobb az esélye a végső győzelemre a vállalkozó államfőjelöltnek. Fico azonban nemcsak emiatt lehet csalódott.

Harminc százalék alatti eredményére alighanem senki sem számított, mindegyik felmérés efölötti eredményt jósolt neki. A közvetlen államfőválasztás 1999-es bevezetése óta sosem fordult elő, hogy az első forduló győztese harminc százaléknál kisebb aránnyal jutott volna a második körbe. 2009-ben Ivan Gasparovic elnök 46,7, Iveta Radicová 38 százalékot kapott.

S még egy drámai adat Fico szempontjából: a pártjára, a Smerre 2012-ben leadott szavazatok felét sem szerezte meg, 526 ezren voksoltak rá. Ennek fényében nem volt szerencsés azon a voksolás előtt tett kijelentése, mely szerint az elnökválasztás a Smerről szóló népszavazás-

Hogy Fico várakozások alatti szereplése a vártnál alacsonyabb, 43 százalékos részvétellel hozható-e összefüggésbe, ez egyelőre kérdés. A viharos szél miatt azonban sokan inkább a lakás melegét választották a szavazás helyett.

Bárdos Gyula, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) jelöltje 5,4 százalékot kapott. Bárdos sikerként könyvelheti el, hogy két százalékkal megelőzte Pavol Hrusovskyt, akit Bugár Béla pártja, a Híd is támogatott.

Az MKP számára azért lehet reményt keltő az eredménye, mert támogatottsága már öt százalék feletti, vagyis ennyivel az MKP is bejutna a törvényhozásba. Ugyanakkor Bárdosra valamivel több mint 96 ezer voks esett, miközben 2012-ben 109 ezren voksoltak az MKP-ra.

Fico az előzetes végeredmény kihirdetését követő sajtóértekezletén meglehetősen hallgatag volt, s kissé letargikusan is jegyezte meg, "megnyertem az első fordulót". Kiska megköszönte a munkát kampánystábjának, s gratulált Procházkának a kiváló szerepléséért. Ezzel a gesztusával már alighanem a második fordulóra gondolt.

Erik Lastic politológus a szlovák televízióban úgy foglalt állást, Szlovákia történetének egyik legpiszkosabb kampányára lehet számítani a következő két hétben. A voksolást egy nem mindennapi incidens zavarta meg. Martin Dano újságíró ugyanis háromszor is voksolt. A polgárjogi aktivista azt akarta bizonyítani, hogy joghézagokkal teli a választási törvény.

Dano először személyi igazolványával voksolt, majd állandó szlovákiai lakóhelye szerint. Harmadszorra pedig útlevelét használta, hiszen a törvények erre is lehetőséget adnak méghozzá úgy, hogy ez esetben nem is kell szerepelnie a választói névjegyzékben.

A Központi Választási Bizottság (UVK) büntetőeljárást helyezett kilátásba vele szemben. Akár öt éves börtönbüntetésre is ítélhetik.