Az államtitkár kiemelte: ezzel teljesül a kijevi Majdanon tüntető ukránok követelése.
Bár folyik a propaganda az EU megosztottságáról, és valóban eltérőek a tagállamok érdekei, érintettsége, az EU viszonylag gyorsan és egységesen megfelelő választ adott a helyzetre - vélekedett. Hozzátette: ugyanakkor mindenképpen figyelembe kell venni, hogy egyes tagállamokat komolyabban érint az ukrajnai helyzet, mint másokat.
Győri Enikő közölte: az uniós tagállamok állam- és kormányfői csütörtök este egyeztetnek az ukrajnai helyzetről, amelyre "reagálni kell, és fognak is". Erre az országokban az elhatározás megvan, mindenki érti a helyzet súlyát, és "van még a tarsolyban eszköz" - jelentette ki.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy az unió korábban hármas szankciórendszerről döntött, ennek a második lépcsőfokánál tart most, bizonyos személyek beutazását megtiltotta, és vagyonukat befagyasztotta. Itt is van még mozgástér, de el kell dönteni, hogy szükséges-e a harmadik lépcsőfokig eljutni - mondta.
Megjegyezte: több tagállam emellett a kétoldalú kapcsolatokban - például a katonai együttműködésben - is hozott intézkedéseket.
Győri Enikő szerint az EU most jobban érti, hogy kit mennyire érint érzékenyen a helyzet az energiaellátás biztonsága miatt. Magyarország a legkiszolgáltatottabb országok között van ebből a szempontból. Az uniónak kiegyensúlyozott lépéseket kell hoznia a szolidaritás elve alapján, a terhek megosztásával - mutatott rá, hozzátéve, jelenleg hatástanulmány készül arról, kit hogyan érint az ukrán válság.
Kérdésre válaszolva közölte: az uniós országok Európa-ügyi tárcavezetőinek keddi ülésén nem került szóba Paks kérdése. Minden tagállamnak önálló energiapolitikája van, és Európában máshol is épülnek atomerőművek - mondta.
Minden tagállam maga felelős azért, hogy milyen forrásokból fedezi az energiaszükségletét - magyarázta. Az államtitkár arról is beszélt, hogy az Európai Tanács ülés napirendjén szerepelnek gazdasági kérdések, a versenyképesség és az iparpolitika. Emellett az energia is téma lesz.
Győri Enikő a szén-dioxid kibocsátásának csökkentésről és a megújuló energiaforrások felhasználásáról szóló európai bizottsági javaslattal kapcsolatban azt mondta, hogy a gazdagabb országoknak nem nehéz teljesíteniük ezeket a célokat, de "a nehezebb örökséggel induló" tagállamoknak jelentős pénzügyi kihívást jelent.