Ukrajna;Nemzetközi Valutaalap;Vlagyimir Putyin;uniós csúcstalálkozó;orosz parlament;társulási megállapodás;Jobboldali Szektor;

Újabb katonai bázisokat foglaltak el orosz katonák a Krím-félsziget nyugati részén, Jevpatorijában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/

- Honfoglalás a Krím-félszigeten

A ma kezdődő, kétnapos uniós csúcstalálkozón végre aláírhatják Ukrajnával a régóta várt társulási megállapodás politikai részét, amely november végén tüntetéseket robbantott ki. Az orosz parlament eközben a krími autonóm terület Oroszországhoz csatolásáról határoz, habár a döntés nem kétséges. A feszültség egyre nő.

A Krímre utazott tegnap az ukrán kormányfő első számú helyettese, és a védelmi miniszter, azonban nem engedték be őket a félszigetre. Történt ez egy nappal azután, hogy az autonóm terület orosz annektálása jogilag kezdetét vette. A miniszterelnök azzal a feladattal bízta meg a tárcavezetőket, segítsék elkerülni, hogy a politikai konfliktus katonai fázisba lépjen.

Lapszemle

Der Spiegel
A Krím-félsziget Ukrajna második lőporos hordója lett az Oroszországgal való konfliktusban, csak sokkal nagyobbra sikerült, mint az előző, a kijevi Majdanon (Függetlenség tér) zajló felkelés, fogalmazott a befolyásos német lap. Múlt hétvégén Moszkva meggyújtotta a gyújtózsinórt, írta a Der Spiegel. Megjegyzik, Ukrajna a konfliktus hatására kettészakadhat: a keleti felét Oroszország kaparinthatja meg, a nyugatit az Európai Unió. "Ha ez megtörténik, az új kijevi, Nyugat-barát vezetés épp Ukrajna gazdasági motorját veszti el" - közölte a lap, hozzátéve, ehhez Moszkvának még le sem kell rohannia a területet, elég hangulatot szítania, s akkor "Isten óvja az új ukrán kormányt".

Financial Times
Oroszország egyetlen tollvonással visszavette a Krím-félszigetet, írta tegnapi számában a tekintélyes brit lap. A Financial Times Europe úgy véli, Európának közös álláspontra kell helyezkednie, s egységes választ adnia a Krím orosz annektálására, ha ugyanis a kemény reakció elmarad, Moszkva feljogosítva érzi magát további aggresszióra. A cikkben megjegyzik, jól látható a törésvonal az uniós tagállamok között a gazdasági érdek mentén. "Putyin a Nyugat és Oroszország közti, több mint húsz éve döcögő együttműködésnek vetett véget" - szögezik le.

Le Libre Belgique
Anschluss címmel közölt cikket a Krím orosz annektálásáról Belgium második legnagyobb példányszámú lapja. A francia nyelvű újság rámutat, Vlagyimir Putyin orosz elnök azon biztonságos tudatban él, Európa sosem fog keményen fellépni ellene, másnem a gáztól való függőség miatt sem, ez azonban arra ösztönzi az EU-t, hogy komoly erőfeszítéseket tegyen a függetlenedés irányába. A jövőt illetően kifejtik, Moszkva a legtöbb ország bizalmát elvesztette, ha nem is marad magára, a három lépés távolságot még sokáig tartani fogják vele szemben.

Kedden délután orosz katonák tüzet nyitottak egy ukrán egységre a félszigeten. Ugyan az RTR orosz köztelevízió azt közölte tegnap, elfogták a szimferopoli orvlövészt, aki lelőtt egy ukrán katonát, s végzett az orosz biztonsági erők egy tagjával is, a krími kormány cáfolta az értesülést.

A tudósítás szerint az állítólagos elkövető 17 éves, a nyugat-ukrajnai Lembergből (Lviv) származik, s a szélsőséges Jobboldali Szektor nevű csoport tagja.

Tegnap tovább fokozódott a feszültség a félszigeten. Orosz-párti tüntetők törtek be az ukrán hadiflotta szevasztopoli főhadiszállására, ahol foglyul ejtették az ukrán haditengerészet parancsnokát.

Egy mentőautó segítségével hajtották át a bázis kerítésén, kitűzték az orosz nemzeti lobogót, illetve az orosz hadiflottát jelképező Szent András-zászlót. A kikötőváros az orosz Fekete-tengeri flotta állomáshelye. Az ukrán katonák elbarikádozták magukat.

Kijevben a nacionalista Svoboda (Szabadság) párt képviselői erőszakkal mondatták le az ukrán állami rádió- és televíziótársaság vezetőjét. Ordítozva kérték számon a kijevi tüntetésekről szerintük elferdített beszámolókat, a lemondás aláírására kényszerítették az igazgatót, többször megütötték.

A történtekről készített videofelvételt az interneten tették közzé. Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő elítélte az incidenst, mondván egy európai integrációra törekvő, demokratikus társadalomban elfogadhatatlan, hogy parlamenti képviselők erőszakkal oldják meg a kádercseréket.

Nagyszabású orosz tüzérségi hadgyakorlat kezdődik nyolc orosz körzetben, köztük a krími terület határán, jelentette az Interfax. Az orosz védelmi tárca jelentése szerint a manőver legalább 45 napig, de akár két hónapig is húzódhat, azon ötezer katona és több ezer harci jármű vesz részt.

Az amerikai Truxtun romboló tegnap egy napra ugyan, de csatlakozott a Fekete-tengeren, a román-bolgár flottával közösen zajló hadgyakorlathoz. "Ez lehetőséget biztosít, hogy támogatásunkról biztosítsuk NATO-partnereinket" - hangsúlyozta az amerikai haditengerészet tisztje.

Alkotmányosnak minősítette az orosz alkotmánybíróság az orosz-krími megállapodást, amely kimondja, az Ukrajnától elszakadt terület már az aláírás napján, kedden Oroszország részének tekintendő. Az egyezményről már csak a parlamentnek kell határoznia, azonban nem kétséges, hogy dönt a duma. Oroszországban százezrek ünnepelték kedd késő estig a Krím-félsziget "hazatérését".

Joe Biden amerikai alelnök Lengyelországban, majd Litvániában tárgyal a kialakult helyzetről. Washington ezzel is azt kívánja demonstrálni, a NATO kelet-európai tagállamai számíthatnak a szövetség támogatására. "Össze kell tartanunk" - hangoztatta a lengyel államfő. Washington és szövetségesei immár azt akarják megakadályozni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tovább terjeszkedjen Kelet felé.

Az Európai Unió állam és kormányfői a csütörtökön és pénteken megrendezendő csúcstalálkozón egyeztetnek Ukrajnáról. Komoly viták várhatóak arról, milyen további intézkedéseket foganatosítsanak Moszkva ellen.

A gazdasági érdekek miatt valószínűtlen, hogy az eddigieknél keményebb szankciókat tudnak kilátásba helyezni. Bulgária és Ciprus különösképpen függ az orosz gazdaságtól, de Franciaország számára is fontos felvevőpiac az orosz.

Az EU-csúcs fontos eseménye lesz, hogy pénteken aláírják a társulási megállapodás politikai fejezeteit Ukrajnával. Brüsszel tegnap bejelentette, további egymilliárd euróval növeli a hónap elején, Kijev számára elkülönített támogatást. A kedvezményes hitel feltétele, hogy Ukrajna megállapodjon a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), illetve az Európai Bizottsággal "konkrét gazdaságpolitikai feltételekről".

Ma már talán inkább történelmi csemegének számítanak, mégis, akár a napi politikára is hatással lehetnek Bill Clinton elnökségének most nyilvánosságra kerülő dokumentumai az Egyesült Államokban. Ezek egy része ugyanis a volt First Ladyt érinti, márpedig a jelek szerint Hillary Clinton lehet a Demokrata Párt jelöltje a 2016-os elnökválasztáson.