Robbie Williams;Budapest Sportaréna;Peter Gabriel;Iron Maiden;világkörüli út;

2014-03-21 06:45:00

Házhoz jönnek a sztárok

Amióta az élőzene a muzsikusok egyik legfőbb bevételi forrásává vált, a világsztárok idén is egymásnak adják a kilincset Budapesten. Ezúttal a Sportaréna tavaszi, kora nyári eseményei között válogattunk.

A zenészek lassan olyanok, mint a középkor királyai, akik hajdanán végigjárták az összes grófságot és begyűjtötték, felették, felitták az adót - ha valóban azt akarták, hogy (az általuk mindenképpen) jogosnak ismert juss az államkincstárba is beérkezzen.

A "legenda oda"
E zenészországlásoknak mi, hallgatóság inkább haszonélvezői vagyunk - hisz élőben is hallhatjuk egykori kedvenceinket. Olykor azonban szívszorítóan kell tapasztalnunk, hogy a "zenészlegenda oda", már se hangja, se kamaszos bája sincs az egykori kedvencnek, amely  egykor annyira vonzóvá tette dalait. A régi előadóknak ráadásul az internet sem kegyelmez. A nemrégiben tragikusan elhunyt Whitney Houstonról hajmeresztő videók járták be az internet minden zegét-zugát, amint nagy slágerét az I will always love you-t próbálta elénekelni pályája végén, és rock rajongó legyen a talpán, aki Axl Rose legutóbbi stadionkoncertjei után még kitart a Guns 'n Roses mellett. A "legenda" Budapesten is járt 2006-ban, ekkor a közönségnek háromnegyed 12-ig kellett várnia, míg méltóztatott színpadra lépnie - a nyolc évvel ezelőtti tudósítások szerint Milánóból érkező gépe fél tízkor szállt le Budapesten, ekkor már javában muzsikálniuk kellett volna.

A cédépiac összeomlásával vége a nyugdíjas éveknek, még az idős rock sztároknak is szednie kell a sátorfájukat, ha benzint akarnak tankolni a limuzinba!

Leonard Cohen 2009-ben járt Magyarországon, ez alkalomból kerek perec közölte, a közönség szeretete mellett azért kell világ körüli útra indulnia, mert alaposan rászedte menedzsere, és üres pénztárcával várja a nyugdíjas mindennapokat.  Egy arénát megtölteni ugyanakkor nem is olyan könnyű, Budapest ráadásul olyan hely, ahol élvonalbeli sztárok is elvéreztek.

Amikor majd egy gombostűt sem lehet majd leejteni az arénában, az Robbie Williams koncertje lesz április 25-én, akinek - slágerei ide vagy oda - bízvást nem kell aggódnia a párválasztás miatt.

Gyanítható, hogy a nézőtér többségét a szebbik nem fogja koszorúzni, így férfitársaimnak már ezért is érdemes lesz kifizetni az átlagembert bizonyosan gondolkodóba ejtő koncertjegyet.

A tavasz másik nagy pénztárcapróbáló eseménye lesz Peter Gabriel érkezése május 6-án, aki So című albumával valóban újraértelmezte az intellektuális popzenét. A - még tavaly indult - turné

címe Back to front, és a huszonöt évvel korábbi muzsikust szeretné megidézni, aki egy farm magányában megalkotta a legendás lemezt, amellyel az élvonalba lépett.

A koncert érdekessége, hogy a dalokat ugyanazok a zenészek szólaltatják, meg, akik negyedszázaddal korábban álltak színpadra Peter Gabriellel. Nem tudjuk az illúzió mennyire lesz teljes, hisz az énekesre talán már az anyja se ismerne rá abban a kopasz, fürge mozgású hatvanasban, aki a dalokat énekli - de ha hihetünk az internetnek, a hangja még a régi…

Öreg rocker nem vén rocker - akad belőlük bőven a következő szezonban. Itt van rögtön egy őskövület, az Iron Maiden június 3-án. Mikor e banda fénykorát élte még javában gyakorlatoztak szovjet csapatok a Bakonyban, és a gitárrifeket hallgatva igazán nem gondoltuk, hogy a 21. század második évtizedében, még képesek megtölteni egy sportarénát.

Mi a zenekar titka: hogy képesek elhitetni a hallgatósággal, mai napig élvezik, ha mindhárom szólógitár egyszerre kezd szólózni a színpadon, ami nehéz, kissé fölösleges, de mindenképpen látványos elem.

Igazi koncertzenekar az Iron Maiden, noha nem épp a visszafogottságukról és a jó ízlésükről nevezetesek - ha a színpadkép szörnyeire, és molinóira gondolunk. Tagadhatatlan azonban, hogy van mit keresniük a hangfalerdőben, e sorok írója is - bár sohasem kedvelte őket korábban - egyik legjobb Szigetkoncertjét hallgatta tőlük néhány éve.

Régóta tudott dolog, hogy komolyzenével is meg lehet tölteni stadionokat, igaz, az arénákban bizonyosan nem a klasszikus zene kísérletező, határokat feszegető művei csendülnek fel, hanem leginkább az örökzöld melódiák. A hazánkban visszatérő vendég "keringőkirály", André Rieu a hatvan fős Johann Strauss Orchestrával fog koncertet adni május 31-én.