A péntek esti rendkívüli rendőrségi sajtótájékoztatón cáfolták, hogy Welsz Tamás előző nap öngyilkos lett volna, de azt a boncolás ellenére sem árulták el, hogy konkrétan mi okozta a férfi halálát.
A Hír TV beszámolója szerint több napra van még szükség, hogy elkészüljön a toxikológiai vizsgálat eredménye, és majd ez alapján lehet eldönteni, volt-e Welsz Tamás szervezetében méreg. A televízió által megkérdezett szakember szerint a gyorsteszt, amit a boncolásnál végeznek, általában csak a drogokat mutatja ki, a teljes vizsgálathoz ez kevés.
A rendőrség hivatalos tájékoztatása szerint külsérelmi nyomokat nem találtak a holttesten. Az ATV is megkérdezett több igazságügyi orvos szakértőt, ők egybehangzóan azt állították, léteznek olyan lassan felszívódó mérgek, amelyek csak pár óra elteltével hatnak. Afrikában is használnak ilyeneket, ezekhez kinti kapcsolatai révén Welsz akár hozzá is férhetett - mondták.
A Simon-botrány kulcsemberének tartott férfi a rendőrség állítása szerint maga jelentkezett náluk azzal, hogy bizonyítékokat szeretne átadni.
A rendőrség azt közölte, hogy a rendőrök Welsz-hez "korábban egyeztetett időpontban, csütörtökön 12 óra 5 perckor érkeztek a budapesti tartózkodási helyére". Onnan a férfi érdi lakóhelyére mentek, ott folytatták az eljárást és visszaindultak Budapestre. Welsz pedig út közben lett rosszul.
A Vasárnapi Hírek ugyanakkor arról számolt be, hogy halálát követően a hatóságok "visszatértek" a Logodi utcai irodába, ahol számítógépeket, telefonokat foglaltak le. Erről azonban a rendőrségi sajtótájékoztatókon nem esett szó. Azt sem tudni, hogy ha valóban így történt, akkor a rendőrség eljárása jogszerű volt-e.
A Blikknek nyilatkozott György Zsombor, a Magyar Nemzet Magazin újságírója, aki állítása szerint másnap találkozott volna Welsz-szel. Elmondása szerint Welsz hivatalos iratokkal akarta bizonyítani, hogy semmi köze a hamisított útlevelekhez. Hozzátette, utolsó találkozásukkor Welsz "laza volt, a jövőjéről beszélt".
A vállakozó tisztázatlan halálát Kósa Lajos sajnálatosnak nevezte, de a Népszabadságnak adott interjújában hozzátette, a 41 éves férfi a "baloldaliak útlevélszállítója és pénzügyi mindenese volt". Mások szerint viszont a férfinél olyan emberek okmányai voltak, akiknek személyén mindenki meglepődne.
Tudtak róla, de nem tettek semmit...
Iratok, köztük az elmúlt években kiállított bissau-guineai útlevelek igénylőlapjai, továbbá néhány kész okmánynak a fénymásolata is a rendőrség kezére került csütörtökön - írja a Népszabadság.
A lap szerint illegális tevékenységének szinte a teljes dokumentációját átadta a rendőrségnek a halála előtti órákban Welsz Tamás, aki az Ausztriában parkoltatott ismeretlen eredetű százmilliói miatt mandátumáról lemondani kényszerült Simon Gábor volt MSZP-elnökhelyettes ügye és a Sólyom Airways "megmentése" kapcsán vált ismertté Magyarországon.
Welsz jó néhány dokumentumot és adathordozót előkészített a rendőrség megérkezéséig. Majd már a rendőrök előtt, két idős hölgy jelenlétében kinyitották az irodához tartozó pincerészt, ahol Welsz "irattára" volt, tele régebbi dokumentumokkal. Majd miután közölte, hogy az érdi lakásában is vannak még a rendőrség számára hasznos anyagok, autóba ültették és Érdre vitték.
Ott élettársa jelenlétében adta át a rendőröknek azokat a papírokat és adathordozókat, amelyeket a korábbi házkutatáson az akkor eljáró hatóság emberei nem találtak meg. Kérdés, hogy csak az útlevélügyletekkel kapcsolatos iratokat adta-e át a hatóság embereinek, vagy az ismerői szerint lényegesen nagyobb volumenű "bizniszéről", a vagyonosodási ügyekhez nyújtott segítségről is beszámolt-e a rendőröknek.
Több forrás állítása szerint Welsz és "ügynökei", akik az elhunyt férfi megbízásából értékesítettek bissau-guineai útleveleket, rendszámokat és forgalmi engedélyeket, afrikai országok jövedelemigazolásaival is sefteltek. Olyan iratokkal, amelyekkel tulajdonosaik a magyar hatóságok előtt "hitelt érdemlően bizonyíthatták", jövedelmük (vagy cégük nyereségének) egy része afrikai vállalkozásokból keletkezett, és a kérdéses összeg után az adott országban az adókat már megfizették.
Mind több bizonyíték szól ugyanakkor arról, hogy a hatóságok tudtak Welsz illegális tevékenységéről, de valamiért nem tettek semmit.
Titkosszolgálati kapcsolatok?
A nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnöke szerint a testületnek keddi ülésén tájékozódnia kell arról, hogy Welsz Tamásnak, a Simon-üggyel összefüggésbe hozott, csütörtökön elhunyt vállalkozónak voltak-e titkosszolgálati kapcsolatai akár Magyarországon, akár más államban.
Molnár Zsolt hétfői sajtótájékoztatóján emellett azt mondta: a rendőrségbe vetett bizalom miatt fontos mielőbb tisztázni Welsz Tamás halálának körülményeit, hiszen egy rendőrautóban lett rosszul.
Kérdésre elmondta, nem érkezett olyan fideszes kezdeményezés, hogy az ülésen Mesterházy Attila MSZP-elnököt is hallgassák meg.