Ugyanakkor már jelzésértékű volt az is, hogy a tavaly április közepén életre hívott tanácsadói testületben, a nyolc tagú bíborosi tanácsban csak egyetlen olasz főpap, Giuseppe Bertello, a Kormányzóság elnöke kapott helyet, aki a Kúriát képviseli. Európából rajta kívül csak Reinhard Marx bíboros kapott szerepet a bíborosi tanács munkájában. A főpapot nemrégiben választották meg a német katolikus püspöki konferencia elnökének.
Szintén az olaszok „kiszorítását” jelzi, hogy a pápa múlt szombaton állította fel a Kiskorúak Védelmének Pápai Bizottságát, amelyben a nyolc főpapból csak egy képviseli Itáliát, Claudio Papale. Sokat mond mindemellett az is, hogy a pápa az ausztrál George Pellt bízta meg a Szentszék „pénzügyminisztériuma”, a Gazdasági Tanács vezetésével, koordinátorának a német Reinhard Maarxot nevezte ki, segítőjének, azaz prelátusának pedig a brit Brian Ferme-t.
A Corriere della Sera szerint az a tény, hogy a pápa nem kuriális főpapokat nevez ki fontos pozíciókba az argentin származású katolikus egyházfő decentralizációs törekvéseinek a jele. Az államtitkári poszt mellett két másik fontos pozícióba kerültek olaszok: Lorenzo Baldisseri bíboros a püspöki szinódus főtitkára, Beniamino Stella érsek pedig a Papi Kongregáció prefektusa.