Oroszország;turizmus;Krím félsziget;

- Nyaraljanak a Krímben!

Számos orosz elképzelés látott már napvilágot arra, hogyan fejlesztik fel a Krím-félszigetet azután, hogy a Kreml „megszerezte” a területet. A jelenlegi krími vezetés szerint a turizmus jelentheti a megoldást abból kiindulva, hogy már a cárok is itt pihengettek és gyógyulgattak szanatóriumaikban.

 Rusztam Remirgaliev, a krími kormányzat miniszterelnökhelyettese szerint a mediterrán klíma sokakat csalogathat ide. Szerinte azonban az orosz turistáknak végre nem Egyiptomot, vagy Törökországot kell választaniuk nyári szabadságuk színhelyének, hanem a Krímet. Merthogy meglátása szerint ez „hazafias cselekedet” lenne részükről.

Áprilisban turisztikai kiállítást is rendeznek Jaltában, hogy a helyi táj szépségeit népszerűsítsék. Az orosz egészségügyi minisztérium már meg is tette az első lépést, hogy a felkeltse a honfitársak érdeklődését a régió iránt. Azt közölte ugyanis, hogy a félsziget tökéletes helyszín a rehabilitációra például a TBC-s betegek számára. Az Itar-Tassz hírügynökség szerint évente mintegy ötmillióan nyaralnak a félszigeten, köztük több mint kétmillió orosz.

Népszavazást rendezhetnek a krími tatárok arról, Oroszországhoz, vagy Ukrajnához kívánnak-e csatlakozni. Mindezt a térség legfőbb tatár-gyűlésének elnöke, Refat Csubarov jelentette be. A gyűlés 250 tagja szombaton tárgyal majd a referendum megtartásának részleteiről. A félszigeten 300 ezer tatár él. Sztálin 1944-ben kiűzte őket a Krímről, sok család azonban 1991 után visszatért a térségbe. Jelenleg a tatárok adják a teljes népesség 15 százalékát. A kisebbség bojkottálta a krími népszavazást, melyen a megkérdezettek az Oroszországhoz való csatlakozásról döntöttek.

Közben Ukrajna az ENSZ Közgyűlés támogatását akarja megszerezni. Az ország határozatot terjesztett a grémium elé a krími népszavazás érvénytelenné tételéről. Várhatóan csütörtökön szavaz a Közgyűlés 193 országa a határozatról. A grémium döntései nem kötelező érvényűek.

Folyamatosan csökkenti az olasz főpapok vatikáni befolyását Ferenc pápa. Bár az államtitkári posztra tavaly olasz lelkipásztort nevezett ki Pietro Parolin személyében, előzőleg ő sem tartozott a Vatikán „kemény magjához”, hiszen a külképviseletnél nunciusként ténykedett.