Hasonló háromoldalú egyeztetés zajlott múlt héten szerdán is, ugyancsak sikertelenül. A felek ragaszkodnak álláspontjukhoz: a Palesztin Hatóság nem vonja vissza a múlt héten az ENSZ különböző szakosított szerveihez benyújtott 15 csatlakozási kérelmet, Izrael pedig nem engedi szabadon a palesztin foglyok korábban egyeztetett negyedik csoportját.
Az egy hete tartó patthelyzet ellenére első alkalommal szólalt meg a kérdésben Benjamin Netanjahu miniszterelnök is, aki közölte, hogy kész folytatni a béketárgyalásokat, de nem mindenáron. Izrael minden egyoldalú lépésre válaszolni fog, amelyet a palesztinok az államiság irányába tesznek.
Netanjahu megismételte kabinetje korábbi álláspontját miszerint a palesztinok csak közvetlen tárgyalások révén érhetik el az államiságot, nem pedig "üres nyilatkozatokkal és egyoldalú lépésekkel", amelyek csak még tovább csökkentik a békemegállapodás lehetőségét.
Avigdor Lieberman külügyminiszter, ugyancsak vasárnap, előrehozott választások szükségességéről beszélt és elutasította a tavaly júliusban, John Kerry amerikai külügyminiszter közvetítésével kialakított tárgyalási feltételeket is. (A zsidó államban tavaly januárban rendeztek előrehozott parlamenti választásokat.) Kerry a hétvégén úgy fogalmazott - van határa annak, hogy Washington mennyi időt és erőfeszítést tud szánni erre a kérdésre.
Ami Ajalon a Shin Bet egykori igazgatója és a békepárti Kék Fehér jövő mozgalom egyik alapítója az ynet.com izraeli portálon közölt írásban reagált a békefolyamat válságára. Ajalon szerint új tárgyalási feltételekre van szükség, jelen keretek között a tárgyalás öncélúvá vált, nem más, mint abszurd színház, és ezzel mindhárom szereplő, Izrael, Palesztina és az Egyesült Államok egyaránt tisztában van.