miniszterelnök;Franciaország;zöldek;környezetvédelmi miniszter;Ségolene Royal;L'Express;Manuel Valls;

Hollande új politikai esélyt adott volt élettársának, gyermekei anyjának FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Ségolene, a nagy visszatérő

Diadalmenet helyett füttyszó fogadta Ségolene Royalnak, az új francia kormány környezetvédelmi miniszterének hivatalba lépését. A "zöldek" gúnyolták ki, és nem csupán francia földön, mondhatni az egész Európai Unió természetvédői. Még nem cselekedett semmit, csupán néhány újságíró előtt megpedzette, hogy mire készül. Elegendő a haragra.

A zúgolódás érthető. Mindössze néhány hónapja rendelkezett úgy az előző kabinet, hogy főként a falusi levegőtisztaság védelmében, kemény adóval sújtja a 3,5 tonnánál nagyobb kamionokat. Ezt a terhet készül eltörölni a tárca új gazdája, sokak szerint hivatásával ellentétben, arra hivatkozva, hogy mindenfajta adókivetés az érintettek "büntetése".

Kis pikantéria
A Closer című pletykalap, amely néhány hónapja azzal a szenzációval szolgált, hogy megírta Julie Gayet művésznő és Hollande elnök idilljét, új riportja szerint az államfő korábbi partnere - mármint Ségolene Royal, - "soha korábban nem volt ennyire földobott. Hiszen huszonnyolc esztendős közös élet nem tűnik el olyan könnyen. Jelenleg éppen Valérie Trierweiler a tovaszállt történelem. Az 'ex' visszavágott, most Hollande életébe az ő visszatérése az esemény. Jönnek majd a további részletek Royal és a négy közös gyerek hazatalálásáról". A Closer szerint Valérie Trierweillerel ellentétben Ségolene-nek a művésznő ellen nincs zokszava. A lap azt ígéri, egyszer megírja majd azt is, hogy miért?

Sokan osztják ezt a véleményt, mások nem. Azok a "zöldek", akiket a válság után finoman távol tartottak az új kormánytól, azzal vigasztalódnak, "jövünk mi még vissza".

Éppen az új miniszter asszony ellenében, akinek látványos politikai visszatérése Francois Hollande elnök súlyos veresége után, a közélet egyik szenzációja volt. 

Részint magánéleti okokból, mert a négy gyermekes élettárs szétválása még a 2012.-es kormányváltás előtt kisebb meglepetést keltett, részint politikai szempontból.

A megfigyelők úgy értékelték, hogy Ségolene Royal miniszteri kinevezése Manuel Valls miniszterelnök és Laurent Fabius külügyminiszter után, rangban a kormány harmadik tagjaként, annak az asszonynak példátlan rehabilitálása, aki évek óta még képviselői mandátumot sem

kapott, minden választott megbízatás nélkül csupán Poitou-Charente körzet elnöke volt. A szocialista kabinettel nem túlságosan rokonszenvező L'Express a hosszabb mellőzést annak tulajdonítja, hogy Royal asszonynak mandátuma éveken át egy sem volt ugyan, "ellensége" viszont több. A nehézsúlyúak között említette a másik hölgyet, Martin Aubryt, aki sokáig volt a Szocialista Párt első titkára.

Az őt megválasztó kongresszuson éppen Ségolene Royalt győzte le, amiért Royal "csalással" vádolta őt. Az állítólagos másik ellenség, Laurent Fabius, a diplomácia vezetője, és a L'Express azon ironizál, hogy az új kabinet alig lépett hivatalba, két kulcsminisztere máris farkasszemet néz egymással.

A Le Figaro viszonylag árnyaltabb képet igyekszik ábrázolni a "győztes" miniszter asszonyról. Azt írta, hogy "hamvaiból éledt újjá", nem is első ízben, és nem is akármilyen vereség után, hiszen 2007.-ben az államfőválasztást bukta el Nicolas Sarkozyvel szemben, újabb öt esztendő múltán pedig saját pártja ismét Sarkozy ellenében nem őt indította újból, hanem Hollande-ot, a hozzá hűtlenné vált élettársát.

Önmagát Royal a Le Point-nak úgy jellemezte, hogy "sorozatosan csapásokat mértek rám, elárultak, szenvedtem, de magabiztos vagyok". Büszke, kimérten száraz, távolságtartó, és most, kormánytaggá választása után az Ipsos közvélemény kutató úgy mérte föl, hogy a megkérdezettek 51 százaléka szerint "jobb lett volna az országnak, ha kívül marad a hatalmon".

Ezt a véleményt ő maga természetesen nem osztja, hiszen tíz esztendős megaláztatás után soha nem adta föl. Olyan szívós, hogy amikor tudomására jutott Hollande élettársi hűtlensége, nem várta meg, amíg a párja teremt tiszta helyzetet, maga tessékelte ki őt az addigi közös otthonból.

"Nálam jobban nem tudja senki - vallotta "Talpon maradt asszony" című könyvében -, hogy milyen súlyos dönteni. Néha úgy érzem, meghalok, igen, bensőmben pusztulok el".  Egyszer történt meg, hogy a televízió nyilvánossága előtt sírva fakadt.

Kilenc hónappal a Sarkozytől elszenvedett elnökválasztási vereség után a Szocialista Párt vezetősége arról szavazott, ha úgy adódik, legközelebb ki mögé állna. Mindössze 6,95 százaléknyi voksot kapott, fél százalék híján hetet sem.

A negyedik helyen, éppen megelőzte Manuel Vallsot, mostani főnökét. Royal későbbi vetélytársának, Valérie Trierweilnek a kezét látta ebben, és valami igaza lehetett, hiszen 2012-ben, Hollande államfői beiktatására sem ő, és négy gyermekük közül egyik sem kapott meghívót az Élysée-palotába.

Trierweiler később volt olyan ocsmány is, hogy amikor Royalt az egyik időközi választáson disszidens szocialista ellenfele legyőzte, az éppen elnöki "kegyelt" a politikai vetélytársat köszöntötte táviratban. Mindenki undorodott, de a fáma szerint az államfői palotából akkor már kifelé állt a Paris Match újságírónőjének a szekere rúdja, a lapok az új bájos színésznőről pletykáltak.

Ségolene erről értesülvén Hollande-ot idézte: "Semmi sincs előre megírva". Elégtétellel mondhatja, igaza volt. Mindezt jobboldali hírlap említette. A Le Monde viszont az utóbbi hónapokban már kétségtelenül igencsak szarkasztikusan kommentálta a szocialista kormányzat ügyeit, olyan "gonoszan" azonban soha, mint most, Ségolene Royal kinevezése után. "Hollande minisztere? . kérdezte gúnyosan Thomas Wieder. - Ne kacagjunk? Egy elnök, aki volt élettársát szólítja! Volt élettársát, aki maga is államfő akart lenni!

Egy kettős, aki néhány hónapja a magánéletében még huzakodott egymással! Komédia ez, vagy történelem? Netán a kettő keveréke?" És Thomas Wieder fölidézi a valamivel távolabbi múlt üzenetét. A huszonkét évvel korábbit, amikor Mitterrand akkori kabinetjébe Royalt nevezte ki környezetvédelmi miniszterként. Hollande abban az időben ugyancsak tárcát remélt, Mitterrand azonban úgy döntött a páros két tagja ugyanabban a kormányban csak nem lehet együtt.

Oroszország arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna keleti régiójában bármilyen erőszak alkalmazása az oroszbarát helyiekkel szemben, polgárháborúhoz vezethet – jelenti a CNN. Kijev közben arra törekszik, hogy a Moszkva-barát felkelések után a három érintett városban visszanyerje az ellenőrzést.