Japán;Peru;Nobu;mesterszakács;

Foto:Sorok Péter

- Japán és Peru márkás gasztronómiája

A Nobu név fogalom a gasztronómiában. Huszonkilenc étterem található ilyen néven, öt földrészen. Mögöttük Nobuyuki Matsuhisa mesterszakács áll, aki a japán konyha ízeit merészen vegyítette a perui konyha világával. Vagyis a csaknem fűszernélküli, az eredeti alapanyagok hatását érvényesülni hagyó "filozófiát," a meglehetősen fűszeres, erős ízekkel. A tűz és víz elegyítése elementárisan hatott. A japán származású séf-tulajdonos, miután már a perui Limában vezetett éttermet, Los Angelesben dolgozott egy sushi bárban. 1987-ben megnyitotta saját éttermét Beverly Hillsben, Matsuhisa néven.

A New York Times a világ tíz legjobb étterme közé választotta. Gyorsan hatalmas sikere lett. Sok sztár járt oda. Így Robert De Niro is, aki hathatósan közreműködött abban, hogy 1994-ben nyissák meg a Nobu nevű éttermet New Yorkban, ami aztán szintén óriási siker lett. Közép-Európában nálunk nyílt először Nobu, Andy Vajna közbenjárásával, a legközelebbi Moszkvában, illetve Milánóban található. Ezért a körülbelül 1100 termékből, amit használnak, 150-200 speciális alapanyag beszerzése nem könnyű, és ez eléggé megdrágítja nálunk az ételárakat. Máshol a Nobu nem számít különösen exkluzív helynek.

Schreiner Gábor séf korábban tíz évig dolgozott a budapesti Fuji nevű étteremben. Véletlenül került oda, korábban a neves Vadrózsában volt, aztán nyitott egy kis saját vendéglőt, majd véletlenül került a Fujiba. Előtte nem szerette a japán konyhát. Benne is éltek sokak sztereotípiái, hogy szinte csak nyers halat használnak, és eléggé ízetlenül főznek. Azóta a japán konyha szerelmese, amiről úgy gondolja, hogy a Nobu jóvoltából is terjedt el mindinkább a világban.

A Nobutól sokan nálunk szuper eleganciát, glaszékesztyűs, szmokingos pincéreket, előkelő tálalást vártak. De erről szó sincs, ingujjban vannak a pincérek, akik üdítően közvetlenek, az abrosz nélküli, sima faasztalra teszik le a különböző fogásokat, modernül egyszerű, de azért mégis igen jól kigondolt, otthonosan lezser az étterem belső tere. Nyugodtan elengedheti itt magát bárki, be lehet jönni farmerban és kockás ingben is, de az öltöny és nagyestélyi szintén magától értetődő természetességgel megfér ezen a helyen. Minden azért történik itt, hogy a gasztronómiai élmény tökéletes legyen. Tudakolom Schreiner Gábortól, hogy a világ valamennyi pontján ugyanaz kapható-e Nobukban.

Mondja, hogy az ételválaszték körülbelül 70 százaléka sztenderd. Kezdetben ő is azt hitte, hogy egy hagymát nem lehet odébb tenni, mert mindent annyira megszabnak. De aztán kiderült, hogy nagyon is van mód a kreativitás érvényesítésére, a helyi specialitásoknak az ideillő variálására. Vanan olyan sushi például, aminek tetején a lazacon kívül libamáj tanyázik, és így a jellegzetes magyar alapanyag tökéletes harmóniába kerül a japán konyha egyik zászlóshajójával. A sashimik vékonyra szelt nyers halat tartalmaznak, esetleg valamilyen szósszal tálalva. Kóstolunk például olyat is, amit jalapeno paprika tesz izgalmasan pikánssá. Eszünk tempurát is, sűrű tésztában kisütött étel, lágy ez a tészta, már-már krémes, és benne vajpuhák a rákdarabok. De miért ne készülne libamájból is tempura? A gőzölt chilei sügér egészen lefegyverzően könnyed, mango salsa teszi teljessé a kompozíciót. Az éppen hogy csak megsütött kacsamell, ami csupán a budapesti Nububan kapható, jellegzetes teriyaki mártással és ördögszekér gombával egészül ki.

A tálalás általában festői. Kazár Péter hazánk egyetlen szaké sommelierje bármihez tud ajánlani különböző szakékat, és élvezetes kiselőadást tart róluk. Nagyon figyelnek a desszertekre. A maracuja mousse-szal és mangóval töltött keserű csokoládé gömb az asztalnál rálocsolt forró karamell öntettől a szemünk láttára olvad szét. A Zacher torta Nobu módra pedig egészen pazar. Hosszúkás fehér tálkán érkezik. Maga a torta mizós csokikrémmel töltött, mellette csokifagylalt, és kiskanálban ugyancsak gömb formájú barack sorbet tanyázik. A Nobu a magas színvonalú gasztronómiai élvezetek bombabiztos helye.

Sorozatunkban az ország legjobb éttermeit mutatjuk be a séf kalauzolásával.

Nem mondhatjuk, hogy Johnny Depptől idegenek lennének az extrém, bizarr figurák. Az Ollókezű Edwardtól Jack Sparrowig, a Kilencedik kapu könyvtárosától a Titkos ablak tudathasadásos írójáig, nem is szólva a Halott ember William Blake-ről mind „testhez álló” szerepek a delejes tekintetű amerikai színésznek. Legújabb filmjében, a Transzcendensben, amelyet a jövő héten mutatnak be világszerte, egész egyszerűen halhatatlanná válik.