Európai Parlament;Horn Gyula;Antall József;H1-es terem;Olasz Kommunista Párt;Maga Spinelli;

FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Horn Gyuláról neveztek el termet Brüsszelben

Horn Gyula nevét viseli ezután az Európai Parlament brüsszeli főépületében a harmadik emeleten található H1-es terem. (Néhány magyar médium tévesen azt írta, hogy a terem a strasbourgi épületben van, valójában csak az elnevezésről szóló döntés született meg ott, az eheti parlamenti ülésszak idején.)

Az EP-t vezető büró (nagyjából a mi parlamenti házbizottságunkhoz hasonlító testület) annak ellenére hozta meg ezt a döntést, hogy a fideszes Surján László megpróbálta megakadályozni azt. Amikor annak idején egy egész épületszárnyat neveztek el Antall Józsefről, a magyar szocialisták támogatták és lobbiztak a döntésért.

Sajnos a Fideszre nem ez a nagyvonalúság a jellemző, ők külföldön is megpróbálják lejáratni a közelmúlt legjelentősebb, nemzetközi szinten is elismert államférfiját. A H1-es terem az Altiero Spinelli olasz politikusról elnevezett épületben található, s elsősorban a szocialista frakció használja különböző ülésekre és rendezvényekre.

Maga Spinelli az Olasz Kommunista Párt képviselőjeként került be a hetvenes években az Európai Parlamentbe, s minden erejével azon dolgozott, hogy hidat építsen a különböző pártokhoz tartozó, de egyképp a közös európai hazában gondolkodó politikusok között. Így különösen méltó, hogy a kommunistából szociáldemokratává lett Horn Gyula terme az ő épületében legyen.

A termet a gyakorlatban már csak a májusban megválasztandó új parlament tagjai és az általuk vendégül látott látogatócsoportok fogják használni. Az elköszönő parlament (Tabajdi Csaba vezetésével a magyar szocialisták és a német szociáldemokraták érdeme elsősorban a döntés) részéről így egyfajta örökségnek is felfogható ez a gesztus.

Tabajdi hangsúlyozta: "Horn Gyula büszke, előrelátó, Európára tekintő magyar hazafi volt. Hitte, hogy Magyarországnak, a magyarságnak nincs más alternatívája, mint az uniós tagság. A tegnapi döntésnek köszönhetően Horn Gyula hagyatékát nem csak a magyar emberek, de az Európai Parlament is őrzi."

A brit The Guardian és az amerikai The Washington Post munkatársai kapták az egyik legtekintélyesebb újságírói elismerést, a közszolgálatiságért járó Pulitzer-díjat az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtésének leleplezéséért. A tavalyi év legnagyobb újságírói teljesítménye az NSA volt szerződéses munkatársától, Edward Snowdentől kapott információkon alapult.