Az első interjút Snowdennel Hongkongban tíz hónapja a Guardian két munkatársa, Glenn Greenwald és Ewen MacAskill készítette, Laura Poitras filmrendező kezdeményezésére. A Washington Postnál Barton Gellman volt az, aki együttműködött Poitrassal. Mind a négyen megkapták a George Polk újságírói díjat is munkájukért.
Az NSA-leleplezések az egész világot megrengették, állam- és kormányfők követeltek magyarázatot, Barack Obama amerikai elnök kénytelen volt kezdeményezni az NSA-adatgyűjtés korlátozását. A Moszkvában menedékjogot kapott Snowden üdvözölte a díjat: "A mai döntés igazolja mindazokat, akik hisznek a közszolgálat fontosságában".
Az amerikai kiszivárogtatóra valószínűleg börtön várna, ha hazatérne az Egyesült Államokba. Hosszú börtönbüntetésre ítélték azt a másik kiszivárogtatót, aki kormányzati archívumokból több mint hétszázezer titkos amerikai dokumentumot töltött le, majd adott át a Wikileaks leleplező portálnak. Főként az iraki és az afganisztáni háború visszásságait akarta közzétenni.
A még csak 26 éves Bradley Manning katona volt, hírszerzési elemzőként szolgált Irakban. Manninget 2010 májusában tartóztatták le, tavaly augusztusban kémkedésért, államtitkok kiszivárogtatásáért 35 évre ítélték. Egyetlen vádpontot ejtettek, amely szerint az ellenséget akarta volna segíteni.
A washingtoni katonai törvényszék vezetője, Jeffrey S. Buchanan altábornagy épp hétfőn közölte: fenntartják a közlegény ellen hozott ítéletet. A közlegény jó magaviselet esetén legkorábban 2020 februárjában szabadulhat. Manningnek jogában áll fellebbezni. A meleg kiskatona az ítélet közzététele után közölte, hogy nemet akar változtatni, s ma már Chelsea-nek nevezi magát.