Alkotmánybíróság;Fővárosi Törvényszék;Takarékbank;

- Nem döntött az Alkotmánybíróság a Takarékbankról

Elhalasztotta a döntést az Alkotmánybíróság az Országos Takarékszövetkezeti Szövetségnek (OTSZ) a takarékszövetkezetek integrációjával kapcsolatos tavaly júliusi beadványáról, ezzel elhárulhat az akadály a privatizáció elől - értesült a Napi Gazdaság.

A lap szerint a testület keddi teljes ülésén szerepelt a téma, de döntés nem született. Az OTSZ a szövetkezetek tulajdonosi jogainak korlátozását, valamint az ehhez szükséges alkotmányos feltételek hiányát sérelmezte, mondván, diszkriminatív a törvény, és sérti a vállalkozás szabadsága mellett a tisztességes gazdasági verseny elvét is, ellehetetlenítve a takarékok jogorvoslati lehetőségeit.

Azóta az állam értékesítette a Takarékbank többségi tulajdonát néhány takarék, ezekhez kötődő magánszemélyek és 25 százalékban az FHB tulajdonában lévő Magyar Takarék Zrt. számára. A Fővárosi Törvényszék viszont április 18-áig megtiltotta a részvények tényleges átruházását, ugyanis ekkor tárgyalnak egy még korábban indult, a Takarékbank tőkeemelésével kapcsolatos ügyet.

A konkrét ügyön túlmutató jelentőségű, a véleménynyilvánítás szabadságát erősítő döntést hozott hétfőn az Alkotmánybíróság (Ab) – írta a hvg.hu. A testület teljes ülésén meghozott határozat megsemmisített egy bírói ítéletet, amely rágalmazás miatt marasztalt el siklósi önkormányzati képviselőt, aki 2011 januárjában a Demokrácia megalkuvások nélkül című helyi lapban élesen bírálta Marenics Jánost, a város szerinte „kapzsi” polgármesterét, amiért több mint félmillió forint jutalmat kapott a képviselő-testülettől.