A régió 16 országát ragsoroló felmérés szerint a 10. helyről Oroszországot megelőzve feljöttünk a kilencedikre. Az adórendszer, a közigazgatás és a gazdaságpolitika kiszámíthatósága az a terület, ahol továbbra is a negatív válaszok uralkodnak.
A magyarországi felmérésben idén 194 cég vett részt, ezek 60 százaléka volt német vállalat – mondta el Dale A. Martin, a DUIHK elnöke a konjunktúrajelentés tegnapi ismertetésén. A cégek szerint a korrupció, a közbeszerzések és átláthatóság területén kifejezetten romlott a magyarországi helyzet.
A 2013-as 73-ról 75 százalékra emelkedett azon cégek aránya, amelyek ismét Magyarországon fektetnének be, és 29 százalék jelezte, bővíteni kívánja a foglalkoztatottak létszámát, sőt a feldolgozóiparban 43 százalék tervez létszámbővítést - emelte ki Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter bízik benne, hogy ez tovább segíti a munkanélküliség csökkenését, és az állástalanok száma 300 ezer alá esik.
Dirk Wölfer, a DUIHK kommunikációs vezetője kifejtette, hogy az adóterhek megítélésénél kissé nőtt az elégedett cégek aránya, emellett mind a munkajog rugalmasságáról, mind a munkaerőköltségről és a dolgozók képzettségéről jó véleménnyel vannak a cégek.
Varga Mihály elmondta: igyekeznek figyelembe venni az elvárásokat és a megfogalmazott kritikákat, és továbbra is törekednek a bürokrácia csökkentésére, a szabályozási és intézményi környezet javítására. Elmondta azt is, hogy a nagy átalakítások lezárásával egyre kedvezőbb visszajelzéseket kapnak a kiszámíthatóságról, és megjegyezte, hogy az adótörvényekben sem készül a kormány nagy változtatásra.