A jelszó a CSR, azaz a társadalmi felelősségvállalás, az ingatlanvásárlás, a műkincs-visszavásrálás vagy éppen a píár, minden esetben hatalmas elköltendő pénzekről van szó, összességében több mint százmilliárd forintról.
Az Index alapos összeállításából kiderül, hogy még tavaly december közepén egy kétpontos, részletesnek nem mondható igazgatósági határozat született a jegybankban, amelyről nem adtak ki tájékoztatót. Az egyik pont szerint 50 milliárdért vásárolhatnak ingatlanokat, hogy megvalósíthassák az MNB oktatási programját, a másik a jegybank és a tulajdonában lévő ingatlanok felújítására ad engedélyt 40 milliárd forint értékben.
A pénznek eddig csak töredékéről derült ki, hogy mire költik, a Várban 1,85 milliárdért megvásárolták a Collegium Budapest épületét a Magyar Tudományos Akadémiától, amelynek feltehetően nincs pénze a ház fenntartására. (Ez az ügylet egyébként az ingatlanos keretről szóló döntés előtt született.) Az Index úgy értesült, hogy előrehaladott stádiumban van a megállapodás egy szintén fővárosi, Kálmán Imre utcai, de közelebbről nem ismeret épület megvásárlásáról is körülbelül 500 millió forintért.
Februárban jelentették be a 30 milliárdos, Értéktár elnevezésű műkincs-visszavásárlási programot, a többek között PhD-ösztöndíjrendszert is tartalmazó Közgondolkodási program kerete pedig 10 milliárd forint. Nagy feltűnést keltett tavaly novemberben a nettó 6 milliárdos kommunikációs tender, amelyet a más állami megrendelésekkel is bőséggel ellátott IMG nyert.
Az Index cikkében felsorolt támogatási célok között számos úgy látszik, valóban méltányolható (például a jegybankhoz került felügyelet elhelyezése) vagy valóban értékes alkotókat támogat, mint az Opera, a Zeneakadémia, a Nemzeti Színház, a Művészetek Palotája, a Budapest Music Center, a Design Terminál, a Kecskemétfilm, a Városmajori Érsebészeti Klinika, a Tiszatáj folyóirat vagy éppen a Balkan Fanatik duó. Azt azonban nem lehet tudni, miért éppen ezek, miért éppen annyit kapnak. A döntések teljesen önkényesen születnek.
Katona Tamás arra figyelmeztet, hogy eddig a pénzek töredékéről lehet tudni, hogy mire megy, tehát korai még megítélni a célokat. Az MNB felügyelőbizottságának (fb) tagja úgy véli, másrészt a törvényes alap is hiányzik, hiszen a jegybankról szóló jogszabály meghatározza, mik az MNB feladatai, és ezek egyikét sem lehet olyan tágan értelmezni, hogy beleférjenek az ekkora mértékű támogatások.
A pénzek elköltéséről az fb-t sem tájékoztatták megfelelően, Katona szerint azt mondták nekik, még korai lenne a részletekről beszámolni. Egy fb-vizsgálat elindításához pedig az itt is többségben lévő kormányerők szavazatára is szükség lenne. Az fb az egyetlen testület, amely előre kontrollálhatná a pénzek elköltését, hiszen a jogrend nagyfokú függetlenséget ad az MNB-nek.
Alighanem ez is az egyik oka, hogy a Fidesz-irányítás ilyen mértékben használja a jegybankot pénzosztásra. Ez a "kassza" ugyanis gyakorlatilag ellenőrizhetetlen, még a költségvetésen is kívül van, noha egyértelműen közpénzről van szó. Másrészt Orbán Viktor és Matolcsy György nagyzási igénye is tetten érhető itt - mondta a Népszavának Katona Tamás.
A MNB büntetőfeljelentést tesz az Index cikke miatt: „hamis, a közbizalom megrendítésére alkalmas” állításai miatt - közölte a jegybank honlapján.