MSZP;EP-választás;első hely;kamupártok;

A Nemzeti Választási Bizottság tegnap kisorsolta a pártok sorrendjét FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Tizenegyen a rajtvonalon

Várhatóan 11 párt indulhat a május 25-i EP-választáson, a lista első helyén az MSZP szerepel. Az induláshoz szükséges aláírások gyűjtése tegnap zárult. Noha a parlamenti szavazólapnál jóval rövidebb lesz az uniós, meglepetésre "kamuszagú" pártok is újrázhatnak. Eközben még mindig nincs országgyűlési választási végeredmény a budapesti 15. számú választókerületben, miután a Kúria elrendelte az összes érvénytelennek nyilvánított szavazólap újraszámolását.

Lejárt a határidő, tegnap délután 4 óráig a pártoknak le kellett adniuk az aláírásokat ahhoz, hogy indulhassanak az EP-választáson. Ehhez, mivel az uniós voksoláson az egész ország egyetlen választókerületnek számít, 20 ezer aláírást kellett összegyűjteni a pártoknak. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) esti adatai szerint tizenegy párt adta le időben az ajánlóíveket, ám hivatalosan még mindig csak 5 szervezet állíthatott listát, hiszen a nyilvántartásba vételről a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) dönt. A testület esti ülésén kisorsolta, hogy a pártok listái milyen sorrendben szerepeljenek a szavazólapon.

A listák a következő sorrendben szerepelnek majd a szavazólapon: Magyar Szocialista Párt, Seres Mária Szövetségesei, Fidesz-KDNP, A Haza Nem Eladó Mozgalom párt, Jobbik Magyarországért Mozgalom, Lehet Más a Politika, Együtt-PM, Jólét és Szabadság Demokrata Közösség, Modern Magyarország Mozgalom Párt, Új Magyarország Párt, Demokratikus Koalíció. Ezen szervezetek közül azonban egyelőre csak ötöt vettek nyilvántartásba, így a sorrend még "mozoghat", ha az ajánlások ellenőrzésénél kiderül, hogy valamelyik pártnak nincs meg a listaállításhoz szükséges 20 ezer érvényes ajánlása. A május 25-i uniós választáson ugyanakkor mindenképpen kevesebben indulnak, mint a parlamenti voksoláson, ahol 18 párt, illetve szövetség szerepelt a szavazólapon. Ennek hátterében az is állhat, hogy az EP-kampányhoz nem jár milliós állami támogatás.

Kunhalmi még fordíthat?
A Kúriára szállították tegnap délután a budapesti 15-ös egyéni választókerületben leadott, 394 érvénytelennek minősített szavazatot. A legfelsőbb bírói fórum ugyanis április 19-ei határozatában elrendelte a körzet valamennyi érvénytelen voksának újraszámlálását. Az ügy azt követően került a Kúriára, hogy az ellenzéki választási szövetség felülvizsgálati kérelmet nyújtott be az NVB április 16-án meghozott határozata ellen. A választási bizottság megtagadta mind a 394 érvénytelen szavazólap ellenőrzését, és újraszámlálását, ám megvizsgálta a választókerület 10. számú szavazókörében az érvénytelen voksokat, a 40. számúban pedig az érvényeseket. Az újraszámlálás után nem változott a választókerületi eredmény, ám néggyel csökkent a különbség az első és második helyezett között. Így a Kunhalmi Ágnesre (MSZP-Együtt-DK-PM-MLP) leadott szavazatok száma mindössze 56-tal kevesebb, mint a mandátumot elnyerő Kucsák Lászlóé (Fidesz-KDNP). Az érintett szavazólapok átvizsgálásával és újraszámlálásával a törvény szerint legkésőbb pénteken kell végeznie a Kúriának.

Ismét igazolódott, hogy az ajánlási rendszer nem zárja ki a visszaéléseket, hiszen míg az LMP-nek ezúttal is az utolsó 4 napban jött össze az elegendő aláírás, holott nemcsak országos szervezettel, hanem a parlamentbe jutáshoz elegendő támogatottsággal rendelkezik, addig név nélküli, aláírásgyűjtő standokkal és szervezeti háttérrel sem rendelkező "kamupártok" ismét leadtak 20 ezernyi állampolgári ajánlást. Nem tudni persze, hogy az ajánlóíveken szereplő nevek, és a hozzájuk tartozó adatok valóban az érintett választóktól származnak-e, hiszen ezt sem az NVI, sem az NVB nem vizsgálja.

Korrupciógyanús ügyben nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF) a Rogán Antal vezette V. kerületi önkormányzatnál - értesült a Bors. A lap szerint egy vendéglős fél évvel ezelőtti feljelentése nyomán indult a vizsgálat. A férfi, akinek több étterme is van a fővárosban, elindult a belvárosi polgármesteri hivatal egyik pályázatán, mert újabb vendéglőt akart nyitni, azonban miután megnyerte a tendert és elment szerződést kötni, közölték vele, hogy a hivatalos iraton szereplő összegen kívül még több millió forintot várnak tőle "zsebbe".