Washingtont erre kötelezi a Tokióval kötött biztonsági szerződés, amely - mutatott rá Obama -, "még a születésem előtt köttetett". Az Egyesült Államok ugyanakkor, mint mondta, nem akar állást foglalni a szigetek szuverenitása kérdésében, s párbeszédre, a békés megoldás keresésére ösztönzi Pekinget és Tokiót. Korábban John Kerry külügy- és Chuck Hagel védelmi miniszter is biztosította Japánt, hogy a Szenkaku-szigetekre kiterjed a védelmi szerződés érvényessége, de az amerikai elnök most először nyilatkozott erről.
Obama érkezéséig a szakértőknek nem sikerült véglegesíteni a kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodást (a fő vitapont a japán piac megnyitása az amerikai marha- és sertéshús előtt), s így nem tudták bejelenteni. Az észak-koreai atomprogram is szerepelt a tárgyalások napirendjén.
Majd húsz éve nem járt amerikai elnök hivatalos állami látogatáson Japánban, e vizit pompás külsőségeihez tartozott az ünnepélyes fogadtatás. Akihito császár csütörtökön reggel fogadta az amerikai elnököt, s este a császári pár hivatalos állami vacsorát adott Obama tiszteletére.
Az amerikai elnök ellátogatott a tokiói innovációs múzeumba, s meglátogatta a Mejdzsi szentélyt. Obama ma ázsiai körútjának második állomására, Dél-Koreába utazik tovább. Négy országot érintő útja során Malajziába és a Fülöp-szigetekre is ellátogat.