GDP;áfa;NAV;áfacsalás;acélipar;

2014-04-28 07:15:00

Az acéláfával is csalnak

Brüsszel átmenetileg, 2014. november 1-ig az ukrán vasra, acélra kivetett uniós vámok jelentős részét megszünteti, illetve mérsékli. Az Acélipari Egyesülés szerint mivel acéltermékek többsége eddig is vámmentes volt, így az uniós vámkedvezménynek direkt hatása nincs a magyar acéliparra. A NAV szerint lehetetlen az áfacsalások megszüntetése. 

A magyar acéltermék gyártóinak jelenleg sokkal nagyobb problémát okoz, hogy az unión belüli szállításokra nincs szoros ellenőrzés, nincs vámkezelés - véli a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés (MVAE). Szerintük az uniós országokból behozott termékeket ugyanis papíron azonnal kiviszik más uniós országba, de ténylegesen belföldön értékesítik. Az áfát viszont nem fizetik be, mert az importtal azonos mennyiséget és értéket papíron kivitelként jelenítik meg.

Elsősorban Észak-Magyarországon, magyar-szlovák viszonylatban nagy üzlet a vas, úgy, hogy a kamionokról gyakran le sem pakolnak, csak kicserélik a fuvarlevelet, és mehet is vissza a szállítmány a szlovák feladóhoz. Az acélipar Ukrajnában egyike a meghatározó iparágaknak, részaránya mind a GDP-ben, mind a foglalkoztatásban nagy. A magyar acélipar viszont egyike a legkisebbeknek az EU-ban. A hazai vállalatok nehezen tudnak versenyezni a náluk nagyobb, tőkeerős külföldi vállalatokkal - hívta fel a figyelmet az MVAE.

Az ukrán vámkezelés megszűnésével a helyzetet súlyosbíthatja, hogy ezek az áruk is bekerülhetnek az áfamegfizetést kikerülők körébe, ami áttételesen tovább nehezíti az adott országok gyártóinak hazai értékesítési lehetőségeit. Magyarország helyzete ebben a kérdésben még nehezebbé válik, mivel a környező országok - Lengyelország, Szlovákia - már bevezették a fordított áfát, így ott ez a hatás mérsékeltebben jelentkezik - hangsúlyozta a szervezet.

Alapesetben az áfát a szállító kiszámlázza a vevőnek, azaz elkéri tőle az ellenértékét, és az eladó ezt az áfaösszeget vallja be az államnak. A fordított áfánál a szerepek felcserélődnek: a szállítónak az áfával semmi dolga, áfa nélkül számláz. Ellenben a vevőre hárul az áfa ellenértékre való felszámítása, az állam felé való bevallása, és bizonyos esetekben a megfizetése is. Sajnálatosan az EU az utóbbi időben már elutasítja a fordított áfára vonatkozó tagállami kérelmeket, bár elismeri, hogy ezek megoldást jelentenének a problémára.

Varga Árpád, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökhelyettese szerint nincs megoldás az áfacsalások felszámolására, az áfarendszerben mindig lesznek csalók. Az Adó Online-nak adott közelmúltbeli interjújában az elnökhelyettes kifejtette: az adóhatóság évente körülbelül 500 milliárd forint adóhiányt állapít meg, és hiába találnak minden évben egyre nagyobb adókülönbözetet, a csalások volumene is folyamatosan nő. Az egész Európai Unió küzd az áfa-csalásokkal - szögezte le.

Varga Árpád elmondta: az adóhatóság újabb eszközöket vet be az áfacsalások felfedésére. Ez évtől már belenézhet a NAV az e-útdíjfizetés rendszerébe, amin keresztül tudni fogják, hogy valójában merre mennek a kamionok, és hogy szállítanak-e árut - mondta. Az elnökhelyettes emlékeztetett: a mezőgazdaságban több mint egy évvel ezelőtt vezették be a fordított adózást, mivel a statisztikák szerint kétszer annyi gabonát adtak el korábban, mint amennyit megtermeltek itthon. A fordított áfa bevezetésével szinte kitisztult a szektor. A fordított áfa az acél áfacsalási bizniszt is lenullázná. A hatóság a 30-40 tagból álló cégláncolatokat is szigorúan ellenőrzi.

"Az áfacsalás ellen lehet harcolni új intézményekkel, hatékonyabb ellenőrzéssel, de ebben az áfarendszerben mindig lesznek, akik bűncselekményt követnek el" - fogalmazott a NAV elnökhelyettese.