Széles Gábor;Szijjártó Péter;Balog Zoltán;Giró-Szász András;nemzeti italboltok;nemzeti alkoholstratégia;

2014-04-30 07:17:00

Mégis jön a nemzeti szesz?

Ma még ugyan nem tudni, a túlzott alkoholfogyasztás felszámolása jegyében milyen konkrét szakpolitikai döntések születnek majd, de a "nemzeti alkoholstratégia" könnyen egyet jelenthet a Nemzeti Italboltok bevezetésének előkészítésével - piaci források ezt nem zárják ki. Rossz nyelvek szerint azonban a program "alibiből", éppen azért készül, hogy a szeszpiac állami kézbe vételét legalizálja. Mindenesetre az eddigi alkoholprogramok nem voltak sikeresek.

Bő egy hónapja röppent fel utoljára a hír, hogy a választás után az alkoholkereskedelmet is bekebelezné az állam, és jöhetnének a Nemzeti Italboltok. 

Akkor a hvg.hu "kormányzati terveket ismerő" forrásra hivatkozva írt arról, hogy a legnépszerűbb alkoholok, a bor és a sör maradhatna ugyan az élelmiszerboltok polcain, de a tömény, vagy égetett szeszes italok kiskereskedelmét koncesszióhoz kötnék - azaz a vodka, a gyomorkeserű, a likőr, a vermuth, a rum, a brandy, a whisky, a gin árusítását. 

Italboltokról egyelőre nem hallani, de piaci források tudni vélik: a minap bejelentett nemzeti alkoholstratégia nem hogy nem zárja ki, hanem egyet jelenthet a Nemzeti Italbolt-háló bevezetésének előkészítésével, eddig hiába tagadta következetesen a kabinet.

Azt szintén homály fedi, hogy a túlzott alkoholfogyasztás felszámolását célzó kormányprogram milyen konkrét lépésekből, szakpolitikai döntésekből áll majd, de egy "alkoholstratégiával", a trafikok mintájára, az egészségvédelmi célok hangoztatásával "sikeres leigázás" várhat a kiskereskedőkre.

Rossznyelvek pedig egyenesen arról beszélnek: az egész program "alibiből", éppen azért készül, hogy legalizálhassák a szeszpiac újrafelosztását, azaz állami kézbe vételét. Emlékezetes, márciusban Giró-Szász András kormányszóvivő sajtókacsának minősítette, hogy italkoncesszión gondolkodnának, de nem árt emlékezni arra, amikor Szijjártó Péter 2012. januárjában szintén csak "bulvárkacsának" minősítette Schmitt Pál plágiumbotrányát.

A dohányjogok koncesszióhoz kötését a kabinet először gyermekvédelmi okokkal indokolta, amely magyarázat tökéletesen ráhúzható az italboltok koncepciójára is. Megírtuk: Magyarországon az Egészségügyi Világszervezet 2013-as felmérése az unió országain belül a legmagasabb az alkohol okozta rákbetegségben elhunytak száma.

Évente 6-7 ezren halnak meg májzsugorodás miatt - amit közvetlenül az alkohol idéz elő -, és a hasnyálmirigy-gyulladás is átlagosan 1500 emberrel végez. Magyarországon eddig minden alkoholstratégia megbukott. Kökény Mihály egészségügyi minisztersége alatt, 2006-ban készült egy átfogó terv, ám a tárcaközi egyeztetésen mégis "kiesett".

2008-ban a fideszes Balog Zoltánt, a terület akkori felelőseként a "barátai" végül lebeszélték róla. Ilyen előzményekkel sikeres lehet az alkoholprogramot propagáló kormányzati kommunikáció is, hiszen a terv felfogható úgy, hogy a "tetterős" kormány végre sokak várakozására megoldja Magyarország az egészségügyi államtitkárság által is jelentősnek nevezett gondját.

A nemzeti alkoholprogram - mint lapunk elsőként megírta - már társadalmi egyeztetés előtt áll, az egészségügyi államtitkárság koordinálásával az Országos Addiktológiai Centrum dolgozta ki, egyelőre azonban hiába kerestük a kormányzati portálon.