Bokros Lajos;NVI;EP-választás;MoMa;

2014-05-03 07:11:00

Gond az aláírásokkal

Ismét ellenőrzik a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) uniós választáson való induláshoz leadott ajánlóíveit, miután a szervezet elnöke erre kérte a választási szerveket. Bokros Lajos szerint ugyanis téves adatok alapján utasították vissza listájuk nyilvántartásba vételét. Úgy tudjuk, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) kizártnak tart egy ilyen adminisztrációs hibát, ennek ellenére nyilvánosan vizsgálják meg az érvénytelenített aláírásokat.

Újra ellenőrzi hétfő reggel a MoMa európai parlamenti (EP-) választásra összegyűjtött és érvénytelennek talált ajánlásait az NVI. A megismételt vizsgálaton nemcsak az érintett párt, hanem a sajtó képviselői is jelen lehetnek majd. A választás lebonyolításáért felelős intézmény annak ellenére elvégzi az újraellenőrzést, hogy információink szerint az NVI-ben gyakorlatilag lehetetlennek tartják, hogy adminisztrációs hiba történt volna a MoMa ajánlóíveinek ellenőrzésekor, a rendszerben ugyanis látják az aláírók személyazonosságát, így minden aláíró csak egyszer "tud" érvényes ajánlásként szerepelni egy adott pártnál.

A MoMa elnöke, Bokros Lajos tegnap levélben kérte Pálffy Ilonától, az NVI elnökétől, hogy ellenőrizzék újból a párt EP-választásra benyújtott, érvénytelennek minősített ajánlásait. A volt pénzügyminiszter által vezetett listát ugyanis azért nem vette nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), mert nem találtak 20 ezer érvényes ajánlást, holott a MoMa 4992 ívet adott át a választási szerveknek, összesen 24 264 aláírással. A NVI először 18 484, majd a második ellenőrzés után 18 633 aláírást talált érvényesnek. Bokros szerint azonban a MoMa által kézhez kapott hivatalos ellenőrzési kimutatáson még 20 250 érvényes ajánlás szerepelt, ami azt jelentené, hogy a párt indulhatna az EP-választáson.

Ezért szerették volna, hogy az NVI felülvizsgálja az NVB elutasító határozatát, erre azonban Pálffy Ilona úgy reagált, hogy valószínűleg csak adminisztrációs hiba miatt kapták a kimutatást, amelyen több érvényes aláírás szerepelt. Az NVI elnöke jelezte azt is, hogy a MoMa nem támadta meg - az április 28-án jogerőssé vált - elutasító határozatot, ráadásul a második számlálásnál ott volt a párt képviselője is.

A tegnap Pálffynak írt nyílt levélben azonban Bokros úgy fogalmazott: a személyes tapasztalat, valamint az NVI munkatársától kapott szóbeli tájékoztatás is azt igazolta számukra, hogy az NVB téves adat alapján utasította vissza a MoMa listájának nyilvántartásba vételét. "Márpedig, ha ez így van, akkor függetlenül a határozat elleni kifogás benyújtási határidejének elteltére, a téves adaton alapuló hibás határozat semmisnek minősül, amely hibát a határozatot kiadó szervnek hivatalból, új határozat meghozatalával kell orvosolnia".

Bokros úgy vélte, "a bizalom erősen megingott, ami csak akkor állítható helyre, ha Ön saját hatáskörben még egyszer elrendeli az érvénytelen ajánlások tételes ellenőrzését, amelynek során minden egyes érvénytelennek minősített ajánlást pártunk képviselői - közjegyző jelenlétében, jegyzőkönyv felvétele mellett - megtekinthetnek." Erre reagálva az NVI hétfő reggel nyolc órára meghívta a MoMa képviselőit, akiknek jelenlétében újból ellenőrzik a párt által leadott és érvénytelennek talált ajánlásokat. Amennyiben a MoMa mégis elegendő számú érvényes aláírást gyűjtött össze, úgy indulhat a május 25-i EP-választáson, méghozzá a szavazólapon 8-as sorszámmal, a korábbi sorsolás nyomán. Hamarosan egyébként - miután lényegében minden jogorvoslati határidő lejárt - ki is nyomtatják ezeket a szavazólapokat, s folytatódik a választási felkészülés is.

Egyeztetnek a vitáról
Hétfőn délelőtt 11 órára egyeztetésre hívta az EP-választáson induló pártok képviselőit az Együtt-PM. Az egyeztetés célja, hogy tartalmi vita jöjjön létre a pártok Európa-programjáról, ennek játékszabályait pedig közösen alakítsák ki a résztvevők. "Az ajtó nyitva áll azon pártok előtt is, akik eddig nem adtak egyértelmű választ vitakezdeményezésünkre, és azok előtt is, akik eddig nemet mondtak. Az Együtt-PM célja továbbra is az, hogy a vita létrejöjjön, azon pedig minden induló párt képviselője részt vegyen, ezért kezdeményezzük ezt az egyeztetést" - közölték. Az MSZP részt vesz az egyeztetésen, a listán hetedik Mudri György jelöltünk képvisel majd minket - mondta lapunknak Szanyi Tibor. Az MSZP EP-listavezetője megismételte korábbi álláspontját: a szocialisták bármilyen nyolcpárti vitán hajlandóak ütköztetni álláspontjukat, így várhatóan ott lesznek az Együtt-PM által kezdeményezett nyilvános vitán is. Az LMP és a Jobbik is jelezte korábban, részt vesz a vitában, amelyet ugyanakkor érdemi magyarázat nélkül bojkottál a Fidesz-KDNP. A DK azonban elutasította annak lehetőségét, hogy bármilyen vitán részt vegyen, amelyen a Jobbik is ott van.

Még egy hétig, május 9-én 16 óráig kérhetik például a Magyarországon lakóhellyel rendelkező, nem magyar állampolgárságú 107 ezer EU-polgár, hogy vegyék fel őket az EP-választás névjegyzékébe. Még két hétig lehet külképviseleti megfigyelőket bejelenteni az EP-választásra, de az induló pártok eddig még senkit nem jelentettek be az NVB-nek. Május 15-én 16 órakor márpedig lejár a határidő, ezt követően az NVI ellenőrzi és nyilvántartásba veszi a delegáltakat, akik jelen lehetnek majd a 98 külképviseleti választási irodában, s figyelemmel kísérhetik a szavazás menetét. Azt pedig még három hétig, május 23-án 16 óráig lehet jelezni a választópolgárok lakóhelye szerinti település jegyzőjénél, ha valaki az EP-választás napján nem a lakóhelyén, hanem egy másik magyarországi településen szeretne szavazni.

Visszaszámlálás
- Választásra jogosult magyar állampolgárok: 8 067 944
- Belföldi névjegyzéken szereplők száma: 8 053 514
- Más EU tagállamok - Magyarországról, de külföldi listákra szavazó - állampolgárai: 718
- Magyarországi névjegyzékbe vett, nem magyra uniós polgárok (eddig): 5008
- Külképviseleti névjegyzékben szereplők (eddig): 2 458
- Átjelentkezéssel szavazók száma (eddig): 5 014
- Szavazólapon szereplő, listát állító pártok: 8
Forrás: NVI

Az átjelentkezéseknek ezúttal nem lesz akkorra jelentősége, mint az áprilisi voksoláson (ahol több helyen nyitva kellett tartani a kijelölt szavazóköröknek emiatt - a szerk.), az EP-választáson ugyanis az egész ország egy választókerületet alkot, így mindenki, mindenhol ugyanolyan szavazólapot kap.