világbajnok;Brazília;tiltakozások;labdarúgó-világbajnokság;Carlos Alberto Parreira;

Noha imádják a focit, mégis tüntetnek a világbajnokság ellen Brazíliában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/BUDA MENDES

- Futball vb, de kinek?

A brazíliai labdarúgó világbajnokság nyitónapjához közeledve nem csitulnak, sőt inkább egyre intenzívebbé válnak a világ legnézettebb sporteseményének megrendezése elleni tiltakozások a 200 milliós dél-amerikai országban. Az olasz Corriere dello Sport egyenesen arról ír, hogy egyes fogadóirodák hatszoros pénzt fizetnek arra, hogy még sem Brazíliában, hanem valamelyik másik országban rendezik a kupát. 

Carlos Alberto Parreira, a 2002-ben világbajnoki címet nyert brazil tréner - a jelenlegi brazil válogatott technikai igazgatója - egyre nyugtalanabbul figyeli az eseményeket, s attól tart, hogy az utcai demonstrációk, a zavargások, s a kaotikus állapotok hatással lesznek a brazil futballisták teljesítményére is.

A Sao Paolo-i Globo televíziónak nyilatkozó szakember egy percig sem vitatja az emberek jogát a demonstrációra, sőt, bizonyos mértékig egyet is ért velük. Szerinte is jobb munkát kellett volna végeznie az országnak az előkészületek során, s rég kész kellene lennie valamennyi stadionnak.

Egyszerűen vicc, mondta a válogatott technikai igazgatója, hogy ennyit késlekedtek a világbajnoksághoz kapcsolódó infrastrukturális beruházások. Ahhoz képest, hogy az országnak hét éve volt a kétségkívül hatalmas építkezésekre, pontosan azok a beruházások tolódnak ki a beláthatatlan jövőbe, amelyek a brazil lakosság hétköznapjaiban is éreztethetnék jótékony hatásukat.

Parreira többek között arra a friss információjára hivatkozott, miszerint bizonyos repülőtéri korszerűsítési munkálatok elvégzését csak most márciusban pályáztatják meg. Közkeletű vélekedés szerint mindemögött súlyos korrupciós ügyek húzódnak meg.

Vajon miért került 69 százalékkal többe például a riói Maracana-stadion felújítása a tervezettnél? - tette fel a kérdést a szakember, aki szerint ezek a tüntetések mégis a legrosszabbkor jönnek, s elterelhetik játékosai figyelmét a mérkőzésekről.

S ha bő egy hónappal a világbajnokság kezdete előtti tüntetések aggodalmat keltenek, mi lesz, ha azok a nagy sportesemény ideje alatt sem szünetelnek? Amire jó esély van.

A Comite Popular da Copa (a világbajnokság ellen tiltakozó népi bizottság) egyik szervezője a Nemzeti Sport Brazíliáról szóló, most megjelent kiadványában nyilatkozta, hogy a tüntetések java része még hátravan, azokat a vb nyitányára, illetve idejére időzítették.

A tiltakozók természetesen nem a foci ellen vannak. Sőt, ők maguk is imádják a labdarúgást és semmit sem szeretnének jobban, mint kedvenceik nyakában látni az aranyérmet, de szerintük a felkészülés hét éve alatt minden korábbinál jobban kivirágzott a korrupció az országban.

De más problémák is borzolják a kedélyeket. A 12 mérkőzéseket rendező városban érthető módon nagy építkezések, jelentős beruházások folytak, s mintegy negyedmillió embert kilakoltattak otthonából. Egyesek ugyan kaptak cserelakást, mások viszont nem, legfeljebb némi pénzt lakásbérlésre, amiből a brazíliai ingatlanárak mellett képtelenség lakást bérelni.

Tiltakoznak a kereskedők is, főleg a kis utcai árusok, akiktől megvonták az engedélyt, mivel a stadionok körzetében csak a FIFA hivatalos partnerei kapnak engedélyt az árusításra. Arról nem beszélve, hogy a nemzetközi labdarúgó szervezet partnerei adómentességet élveznek majd, ugyanez a helyi kereskedőkre nem vonatkozik.

De a tiltakozások legfőbb oka a világbajnokság idejére bevezetett úgynevezett terrorizmus-ellenes törvény. A demonstrációkat szervező Comite Popular da Copa attól tart, hogy a kormány ezt a törvényt a baloldali tüntetők ellen fordítja, s a legártatlanabb megmozdulást is példásan megbünteti. A törvény ugyanis 30 év börtönnel sújtja azokat, akik a futball világbajnokság eseményét megzavarják.

Hasonló gondot okoz és tiltakozást vált ki a hajléktalanok elleni könyörtelen rendőri fellépés. A turisták által leglátogatottabb helyekről egyszerűn kisöpörték az utcán élőket, stadionok környékét pedig különleges övezetnek nyilvánították, oda főleg nem tehetik be a lábukat illetéktelenek.

Egyáltalán, a tüntetők követelik a rendőrség katonai jellegének megszüntetését, ami a jobbára baloldali érzelmű demonstrálókat a katonai junta idejére emlékezteti.

Természetesen a költségek kínálják a vébét ellenzők számára a legnagyobb támadási felületet, annál is inkább, mert annak idején, amikor az ország megpályázta az eseményt, arról volt szó, hogy a stadionokat - szám szerint tizenkettőt - száz százalékban magánforrásokból építik fel.

Ezzel szemben végül a költségek nyolcvan százalékát közpénzből fedezték, 3,6 milliárd dollár értékben. Az összköltség - a kapcsolódó beruházásokkal - pedig legalább 14 milliárd lesz. Összehasonlításképpen: a közoktatásra 37 milliárd dollárnak megfelelő realt szántak.

Ahogy arról nemrég beszámoltunk, egyre többen érzik úgy a Formula 1-ben dolgozók, illetve a politikusok, egyszerű szurkolók, hogy az orosz-ukrán helyzetben a száguldó cirkusznak nem kellene ellátogatnia Oroszországba. Olyannyira keringenek az erről szóló információk, hogy lapértesülések szerint az idei téli olimpiának is helyet adó Szocsi helyett Bakuban rendezik meg az eredetileg Orosz Nagydíjnak elnevezett versenyt Bakuban rendezik majd meg.