Hazánkban kimagasló a rákban szenvedők halálozási aránya, ugyanakkor igen kevés szó esik a gyógyult betegekről. Nem újdonság az sem, hogy a felépülés folyamata legalább ugyanannyira testi, mint lelki folyamat, így a gyógyászati és diagnosztikai módszerek mellett a pszichés állapot nagyban meghatározza, hogy végül milyen kimenetelű lesz a betegség.
A ScanoMed saját ötlete alapján a Magyar Rákellenes Ligával összefogva egy közösségi platformot hoztak létre, segítve a gyógyulás folyamát. A " Meggyógyultunk" egy olyan non-profit kezdeményezés, melynek alapvető célja, hogy a daganatos betegségből már felépült betegek gyógyulástörténetük megosztásával tartsák életben a hitet és a reményt a rákban szenvedő emberekben.
A létrehozók szeretnének minden olyan lehetőséget megadni a beteg embereknek, amiből erőt meríthetnek és valódi segítséget kaphatnak, hiszen nagy százalékban ki lehet gyógyulni ebből a betegségből. A kampány célja, hogy az önszerveződő módon működő közösség weboldalán sok pozitív eset gyűljön össze, és a "mozgalomnak" szemléletformáló ereje legyen a magyar társadalom egészében. Az oldallal kapcsolatban még nincs tapasztalat, mivel pár napja indult, de már kerültek fel történetek. A honlapon a történetek írói többnyire fotóval jelennek meg, leírva a teljes gyógyulás történetet a kezdetektől a javuláson át.
"Arról sokan beszélnek, hogy milyen sokan meghalnak rákban, arról azonban szinte senki, hogy meg is lehet gyógyulni ebből a rettegett betegségből, mivel egyre jobb ennek esélye, nem beszélve a megelőzésről. Ennek az oldalnak az a szerepe, hogy erről hírt adjon olyan hiteles személyek által, akik maguk is megbetegedtek és meggyógyultak. A cél, hogy a továbbiakban ezek az emberek klubbokba tömörülve segítsenek sorstársaiknak"- mondta Simon Tamás professzor, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. A professzor szerint 1990-es években például az előrehaladott mellrákban megbetegedettek 20-30 százaléka élte túl, ma már 70 százalékos a túlélés esélye.
"Amikor a beteg megtudja a diagnózist, először megijed, aztán befelé fordul, magára hagyják a barátai, ismerősei. Csak kevesen maradnak mellette, legtöbbször a családtagok, bár jócskán vannak közülük, akik nem tudják feldolgozni hozzátartozójuk állapotát. Nem csak a beteget, hanem a család többi tagját is megviseli a hír, nem beszélve az elkövetkezendő hónapok, évek megpróbáltatásairól, gyógykezeléseiről. Fontos, hogy pozitív példákat lássunk, fontos, hogy tudjuk, nem vagyunk egyedül, van segítség és nem csak orvosi - mondja a professzor.
Kockázati tényezők
genetika
dohányzás
mértéktelen alkoholfogyasztás
egészségtelen táplálkozás
elhízás
mozgásszegény életmód
kontrollálatlan gyógyszerszedés
túlzott napozás
szennyezett környezet
egészségtelen munkakörülmények
Megelőzés
rendszeres, könnyen elvégezhető, havi önvizsgálatok (emlő, here, szájüreg, bőr)
felvilágosító kiadványok
oktatófilmek