Törökország;bányaszerencsétlenség;Soma körzet;Köztársasági Néppárt;

2014-05-16 07:34:00

Politikai válság Törökországban

Már hivatalosan is kijelenthető, hogy a Soma körzetében történt bányaszerencsétlenség, amelyet egy felrobbant trafó idézett elő, a legsúlyosabb Törökország történetében. Tegnap reggelig 282 halálos áldozatot számoltak össze, de ez biztosan nem a végső szám.

Az eddigi legtöbb halálos áldozatot követelő bányaszerencsétlenség a Fekete-tengeri Zonguldakban történt 1992-ben. A gázrobbanás során 263-an haltak meg.

Taner Yildiz török energiaügyi miniszter közölte, mivel az eltelt 12 órában már nem tudtak élve a felszínre hozni vájárt, nincs remény arra, hogy a lent rekedt 150 bányász közül bárki is túlélte a tragédiát.

Egyre inkább politikai síkra terelődik a törökországi bányaszerencsétlenség. A politikai élet, s a társadalom egy része is megdöbbent Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök azon kijelentésén, mely szerint a munkaügyi balesetek "teljesen normálisak".

Igaz, az ilyen jellegű tragédiáknál az együttérzés nem feltétlenül a török kormánypárti politikusok legnagyobb erőssége. Amikor 2010-ben több vájár vesztette életét egy szerencsétlenségben, Ömer Dincer úgy fogalmazott, "szépen haltak meg".

A KESK szakszervezeti szövetség arról beszélt, hogy a kormányzat mészárlást hajtott végre, ezért egynapos figyelmeztető sztrájkot rendeltek el. Ankarában és Isztambulban is tüntettek a kormány ellen.

A közösségi oldalakon pedig feltűnt egy felvétel, amelyen Erdogan kormányfő közvetlen munkatársa, Yusuf Yerkel láthatóan magából kikelve belerúg egy, a rendőrök által földre tepert tüntetőbe.

Mind több olyan részlet kerül napvilágra, amely felveti a kormány felelősségét. Taner Yildiz energiaügyi miniszter kilenc hónapja látogatást tett a bányánál. Akkor dicsérte a biztonsági intézkedéseket, s a munka minőségét.

Muzaffer Yurtas, Sima választókörzetének képviselője április végén az ellenzék vádjaira válaszolva azt közölte, hogy a török bányák biztonságosabbak, mint bármely más országban. "Ha Isten úgy akarja, még orrvérzése sem lesz senkinek" - mondta akkor lekezelően a Hürriyet című lap közlése szerint.

Az ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) azzal vádolja az AKP kormánypártot, 14 nappal ezelőtt megakadályozta a vizsgálatot, amelyben a somai bánya biztonságát mérték volna fel.

Török médiumok megtudták, hogy a bányánál takarékossági intézkedéseket fogadtak el, miközben a bányát felügyelő holdingot egy az AKP-hoz közel álló személy, Alp Gürkan irányítja. Gürkan a munkák jelentős részét alvállalkozóknak adta ki, akik nem sokat törődtek a biztonsági előírásokkal.