"Valószínűleg visszatérnek Vietnamba, ha megnyugszik a helyzet" -közölte a hatászakasz kambodzsai részén elhelyezkedő város, Bavet rendőrfőkapitánya. Az erőszakos megmozdulások tegnap is folytatódtak Vietnam ipari zónájában, ahol kínai, illetve kínainak vélt létesítmények kerültek a feldühödött vietnamiak célkeresztjébe.
Betörték több gyár ablakát, s ismét épületeket gyújtogattak. Peking Hanoiba akkreditált nagykövete a tüntetők megfékezésére szólította fel a vietnami vezetést. Egymásnak ellentmondó adatok láttak napvilágot arról, hányan vesztették életüket a vietnami megmozdulásokban. Egyes források több mint húsz halottról szólnak. Ezt azonban más források nem erősítették meg.
Egy tajvani diplomata arról számolt be, hogy a vietnamiak egy acélműre támadtak, legalább egy kínai munkást öltek meg, kilencvenet megsebesítettek. Huang Csi-peng azt közölte, az akciót csütörtökön kora hajnalban hajtották végre a Formosa nevű acélmű ellen Vietnam középső részén.
Ta Tinh tartományban egy orvos azt közölte, öt vietnami munkás vesztette életét és 16 "kínainak tűnő" személy sérült meg a megmozdulásokban. Több száz személyt szállítottak kórházba, sokuk kínai volt. Csütörtökön reggel is több tucatnyi személyt szállítottak az intézménybe - mondta el az orvos a Guardiannak. Szerdán még nem számoltak be halálos áldozatokról a hírközlő szervek.
A Kína-ellenes megmozdulások amiatt törtek ki, mert Peking egy olajfútótornyot létesített a Paracel-szigetek közvetlen közelében. A szigeteket Kína és Vietnam is magáénak vallja. Az elmúlt napokban fagypontra jutott a két ország viszonya. Vang Ji kínai külügyminiszter arra figyelmeztette Hanoit, ne bonyolítsa tovább az amúgy is súlyos és veszélyes helyzetet. Mint mondta, Kína szuverén joga, hogy érdekei szerint cselekedjen.
A Global Times című pekingi lap szerkesztőségi cikkében elítélte a vietnami megmozdulásokat, amelyeket az utóbbi évek "legdurvább" akciójának nevezett Kelet-Ázsiában. A lap szerint a tüntetéssorozat Hanoi "Kína-ellenes propagandájának az eredménye". Kína részéről is volt már példa arra, hogy tüntetések engedélyezésével gyakorolt nyomást más országra. 2012-ben országszerte Japán-ellenes tüntetéseket rendeztek a Szenkaku-szigetek hovatartozása kapcsán.