államosítás;Rinat Ahmetov;Donyecki Népköztársaság;Kelet-Ukrajna;Denisz Pusilin;

2014-05-22 07:32:00

Államosítás Ukrajnában

Ukrajna keleti részén megkezdte az államosítást az úgynevezett Donyecki Népköztársaság vezetése, amely azzal indokolta döntését, hogy a régió leggazdagabb üzletemberei nem hajlandóak adót fizetni a népköztársaság költségvetésébe, s továbbra is Kijevnek utalják a kötelező juttatást. Az ENSZ az egyre kritikusabb humanitárius helyzetre hívta fel a figyelmet.

Kételkedik benne az orosz duma elnöke, hogy a május 25-re kiírt elnökválasztás után csökkenne a feszültség Ukrajnában. Szergej Nariskin ezt tegnap az ukrán válság békés megoldását célzó kerekasztal-beszélgetésen jelentette ki.

Ítélethirdetés a meggyilkolt újságírónő perében
Öt személyt találtak bűnösnek az orosz oknyomozó újságíró, a cikkeiben Vlagyimir Putyint gyakorta bíráló Anna Politkovszkaja hét évvel ezelőtti meggyilkolását feltáró perben. Egy moszkvai bíróság bizonyítottnak találta, hogy a feltételezett tetteseknek közük volt a 2006 októberében végrehajtott gyilkossághoz. Politkovszkaját Moszkva külvárosában egy lakóépület előtt lőtték agyon. Írásaiban egyebek mellett részletesen beszámolt a csecsenföldi háborúban elkövetett emberi jogsértésekről. A gyilkosság miatt három csecsen testvért, nagybátyjukat, illetve egy volt moszkvai rendőrtisztet állítottak bíróság elé. A vallomások szerint a gyilkos lövést Rusztam Mahmudov adta le. A többi vádlott a merénylet megtervezésében és végrehajtásában segédkezett.

A politikus kifogásolta, hogy a tárgyalásra nem hívták meg az összes érintett politikai és társadalmi csoportosulást, így a kelet-ukrajnai, oroszajkú szervezeteket. Nariskin a kijevi kormányt is bírálta, amiért szerinte "csak a másként gondolkodók eltávolítására, s a vasárnapi elnökválasztásra koncentrál".

A beszélgetésen részt vettek az ukrán parlamenti képviselők is, az ukrán kommunista párt elnökének kivételével, aki azt állította, fizikai erőszakkal fenyegették meg. Olekszandr Turcsinov Ukrajna ideiglenes elnöke kedden jelentette be, felkérte az igazságügyi minisztériumot, hogy vizsgálja ki, milyen kapcsolatban áll a kommunista párt az országban működő "terroristákkal", és ha szükséges, kezdeményezi a tömörülés betiltását.

Nő a feszültség Kelet-Ukrajnában, az oligarchák jogosan tartottak az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság vezetésétől. A néhány nap alatt felállt parlament és kormány

ugyanis felszólította a régió üzletembereit, köztük Ukrajna leggazdagabb emberét, Rinat Ahmetovot, hogy ezután a népköztársaságnak fizessen adót.

Miután felhívásuk hatástalan maradt, Denisz Pusilin, a keleti megye önhatalmú vezetője bejelentette: megkezdődött az államosítás a Donyecki Népköztársaságban.

Elítélte Ahmetov állásfoglalását, aki szeparatizmus elleni akciót kezdeményezett a Donyec-medencében (Donbasz). Kijelentette: "Ahmetov választott. Azzal, hogy az adót Kijevnek fizeti, finanszírozza a Donbasz népe elleni terrort".

Ahmetov valóban harcot, békemenetnek nevezett tüntetéssorozatot hirdetett. A keleti oligarcháknak ugyanis nem érdekük a régió önállósodása, hiszen - bár a kijevi Majdan mozgalom egyik legfőbb célja az oligarchák befolyásának kiiktatása volt a politikából - az új kormány gyakorlatilag minden regionális pozíciót nekik osztott le, sőt a vasárnapi elnökválasztás nagy favoritja is Ukrajna egyik leggazdagabb embere, a milliárdos csokoládégyáros Petro Porosenko.

Hatalmas menekültáradattól tart az ENSZ Ukrajna felől. Mint legfrissebb jelentéséből kiderült, az országban a politikai és gazdasági válság miatt kritikussá kezd válni a helyzet, az alapvető szolgáltatások teljes összeomlása fenyeget.

Adataik szerint az ukrán konfliktus kezdete óta tízezren váltak földönfutóvá. Kelet-Ukrajnában sok helyütt már az alapvető élelmiszerek és a gyógyszerek is hiánycikké váltak.

Diplomaták figyelmeztettek, ha nem sikerül békés úton megoldani a válságot, úgy még súlyosabbá válhat a helyzet, s minden korábbinál hatalmasabb menekültáradattal kell szembenéznie az Európai Uniónak.