kajak-kenu;Storcz Botond;Dudás Miklós;Szabó Gabriella;szegedi világkupa;

2014-05-26 07:55:00

Húsz magyar érem a szegedi Világkupán

Storcz Botond vezetőedző várakozásait s a tavalyi Világkupa eredményeit is messze túlszárnyalva 20 érmet (hét aranyat, hat ezüstöt és hét bronzot) szereztek a magyar kajak-kenusok a hét végén rendezett szegedi Világkupán. Az éremesővel induló pénteki versenynap után a szombati döntőkben három arany-, három ezüst- és két bronzérmet szereztek a magyarok, akik ekkor már 14 éremnél és hat elsőségnél jártak. A vasárnapi zárónapon még hat döntőt (három-három 500 és 5000 méterest) rendeztek a Maty-éri pályán, s ezeken tornázták fel húszra érmeik számát a magyarok.

A tegnap vízre szálló egységek közül a legtöbb figyelmet az új összetételű női kajak 4-es vonzotta, s a hölgyek nem okoztak csalódást. A K-4 500 méteren a Szabó, Kozák, Kárász, Vad összetételű kvartett abszolút favoritnak számított, s ekként is versenyzett: magabiztosan győzött a németek előtt.

"Közös munka nem volt bennünk, hiszen itt ültünk össze, teljes pályát nem is mentünk a lányokkal. Ennek ellenére olyan érzés volt a hajóban ülni, mintha mindig is ezt csináltuk volna" - nyilatkozott a viadal honlapján Szabó Gabriella.

Vasárnap délelőtt - a szurkolók nem kis meglepetésére - a kenu-500-as döntőben nem a szegediek kedvencét, Vajda Attilát láthatták hajóba szállni, hanem a fiatal Khaut, aki egy harmadik hellyel lepte meg magát pénteki 19. születésnapja után.

A 200 méteres finálék nagy magyar sikerrel indultak, a férfi kajak egyesek versenyét ugyanis az olimpiai hatodik Dudás nyerte parádés teljesítménnyel, a szám másik hazai indulója, az ifjúsági olimpiai aranyérmes Tótka Sándor pedig hetedik lett.

"Elmondhatatlan érzés ez, mert az olimpiai hatodik helyem után egy kéztörés miatt elég mélyről kellett visszakapaszkodnom. A 2013-as évem rá is ment a sérülésre, és nagyon szerettem volna bebizonyítani, hogy nem a véletlen műve volt a londoni szereplésem, képes vagyok nagy eredményre" - mondta Dudás Miklós.

A kenusoknál egyesben a milánói Vk-n harmadik Lantos Ádám ezúttal nem fért fel a dobogóra, ötödik lett, de később Nagy Péterrel párosban vigasztalódott: másodikak lettek a vb-címvédő németek mögött.

A nők 200 méteres vasárnapi döntőiben két érem jutott a magyaroknak, mindkettő a kenu egyesek hat hajót felvonultató fináléjában, ahol a vb-bronzérmes Lakatos magabiztos győzelmet aratott, Balla pedig kellemes meglepetést okozva befutott a harmadik helyre.