Safer Internet Day;okostelefonok;okosszemüveg;interatkív séta;Google Ház;Steve Lee;

2014-05-28 07:14:00

A világ Google Glasson át

Interatkív sétára invitálta a sajtó munkatársait a Google. Az elektronikai óriás a budapesti oktatóközpontban alakított ki Google Házat, ahol bemutatták a jövő otthonát. Nem számít, hogy tanulásról, munkáról, főzésről, filmnézésről, házibuliról és zenehallgatásról, vagy az utazás megtervezéséről van szó, az internet, a már jelenleg is elérhető technológia segíti, egyszerűbbé és kényelmesebbé teszi mindennapjainkat.

Magyarország élen jár az internet, és az okos eszközök használatában, ez derült ki a Google megbizásából készült márciusi felmérésből, amelynek során öt országban (hazánkban, Csehországban, Szlovákiában, Romániában és Lengyelországban) vizsgálták a 15 év felettiek internetezési szokásait.

Magyarországon minden negyedik ember felmegy a világhálóra közvetlen ébredés után, s minden harmadik nyilatkozott úgy, nem tudja elképzelni az életét internet nélkül. A szomszsédos országokhoz viszonyítva nálunk a legnagyobb az internetpenetráció, azaz a világhálót naponta meglátogatók száma igen magas, 62 százalék.

A magyar felhasználók 63 százaléka mobileszközön is netezik. Ennek kapcsán nézhettük meg, és próbálhattuk ki a hétköznapjainkat is segítő kütyüket, amelyek egyre inkább ellepik otthonunkat.

A leginkább várt okoseszköz minden kétséget kizáróan a Google Glass volt, amelynek használata újabb kihívás elé állítja a még sokat próbált fiatalokat is.

Az intelligens szemüveg a jelenlegi okostelefonokat, tableteket válthatja fel a jövőben: cseveghetünk rajta, fényképezhetünk, videofelvételt készíthetünk, megkereshetjük a minket érdeklő információkat, navigálhatunk, vagy böngészhetjük a híreket a neten.

A szemüveg próbaverzióját a Google körülbelül egy éve kibocsátotta tesztelésre munkatársai, fejlesztők, és lelkes kreatív önkéntesek számára.

Még rengeteg a megoldásra váró feladat, a kinézettől kezdve a jogi kérdésekig, így egyelőre az is kétséges, mikor kerül kereskedelmi forgalomba. Hiszen a Google Glassnak nem csak "okos"-nak, de hordhatónak is kell lennie ahhoz, hogy eladható és szerethető legyen.

A mobilforradalom óta új problémával találta magát szembe az emberiség: miszerint senki sem figyel arra, ami épp a valóságban történik, legyen az egy munkatárs, akivel egy szobában dolgozunk, egy barátnő, akivel kávézni mentünk, vagy a gyermekünk iskolai előadása, melyet a kamera képernyőjén át nézünk.

A Google éppen ezért találta ki, hogy közelebb hozza az érzékeléshez a már elérhető technológiát. "Ha gyorsan információra van szükséged, vagy kapcsolatba akarsz lépni egy ismerőssel, a külvilág kizárása, és az éppen folytatott cselekvés megszakítása nélkül megteheted, de ha már nincs szükség az eszközre, egyszerűen elnézel másfele, nem a látóköröd jobb felső részébe bámulsz" - fogalmazott korábban Steve Lee, a termékért felelős igazgató.

Valóban. Aki szemüveges, annak nem lesz teljesen új élmény az intelligens szemüveg viselése: egy apró projektor jobb szemünk elé vetíti a "képernyő" tartalmát. Magát a készüléket elsősorban parancsszavakkal lehet irányítani, alvó állapotból egy felfelé történő fejbólintással, vagy a készülék oldalán található gombbal lehet "felébreszteni".

Alvó állapotban a "képernyőn" a pontos időn kívül az "Ok glass" felirat olvasható. Aktív üzemmódban pedig a különböző lehetőségek, alkalmazások listája jelenik meg a szem előtt, melyek között az ujj levegőben való le- és felmozgatásával lehet navigálni - mint az okostelefonok érintőképernyőjén - vagy akár a megfelelő kifejezés hangos kimondásával is el lehet indítani a kívánt programot. A látványt akár azonnal meg is oszthatjuk másokkal.

Az okosszemüveg használatát csupán megszokni kell majd. Ahogy korábban idő kérdése volt, mikor barátkozunk meg a Kodak fényképezőgéppel, az asztali számítógép egerével, vagy az érintőképernyővel.