NAV;áfacsalás;Horváth András;

2014-05-29 07:16:00

Horváth vallomása

El sem indított vagy menet közben leállított vizsgálatok, védett cégek, ügyekről levett szakemberek az adóhatóságnál. Ezekről beszélt vallomásában a Nemzeti Nyomozóirodának (NNI) a NAV-botrányt kirobbantó Horváth András. Az anonimizált jegyzőkönyvet a hvg.hu kezdte közölni.

Horváth András feljelentőt január 7-én hallgatta ki tanúként a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozóirodája. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egykori alkalmazottja hivatali visszaélés ügyében tett feljelentést. A hvg.hu-n közzétett jegyzőkönyv a vallomás első része, úgy ér véget, hogy a kihallgatást másnap folytatják. A Népszava információi szerint a portál folytatni fogja a dokumentum közlését, akár már ma megjelenhet a második rész. A szövegből "elkerülendő a titok- és jó hírnév esetleges megsértését" a cégek és személyek nevét betűkkel helyettesítették - írja a hvg.hu.

A Népszava olvasói előtt eddig sem volt ismeretlen, hogy Horváth András a hatóságoknak konkrét ügyeket, cégneveket, NAV-vezetőket is tartalmazó részleteket tárt föl, ezen adatokat csupán a nyilvánossággal nem osztotta meg, hogy ne kövessen el törvénysértést. Kormánypárti oldalon ennek ellenére többször is elhangzott, hogy "nincsenek konkrétumok", egyszer Orbán Viktor miniszterelnök is ezt a valótlan állítást ismételte meg a NAV-botrányról szólva. A hvg.hu most arra helyezi a hangsúlyt, hogy a dokumentumban világosan láthatóak ezek a konkrétumok - bár anonimizálva.

Az adó-ellenőrzési szakember alapvetően négy dologról beszél. Az első, hogy a NAV bizonyos munkatársait - köztük természetesen magán Horváthot és egyik közvetlen munkatársát - hogyan állították félre. Azok a szakemberek jutottak erre a sorsra, akik a szóban forgó hálózatos áfacsalások és más hasonló ügyek felderítésén dolgoztak, mégpedig eredményesen. Horváthékat levették erről az ügytípusról, sokkal kevésbé érdemi - adatrögzítési - munkát adtak nekik, később pedig lényegében egyáltalán nem volt feladatuk. De akadt olyan vezető beosztású NAV-os, akit kvázi felfelé buktattak, a speciális, központi részlegből az egyik megyei igazgatóság igazgatóhelyettese lett.

A vallomás másik vonulata egy konkrét kft. ügyéről szól. A cég gyakorlatilag számlagyár volt, az eljáró szakembert mégis utasította valaki a NAV-ból, hogy a kft.-nél ne állapítson meg adóhiányt. "Ennél az esetnél csak az elcsalt áfa összege 2-3 milliárd forint" - mondta lapunk kérdésére Horváth András, aki megerősítette, hogy a hvg.hu-n közölt jegyzőkönyv hiteles.
Olyan példákat is hozott az egykori NAV-os, amikor egyes vezetők leállították a már folyó vizsgálatokat hálózatos csalások ügyében.

Az utolsó probléma Horváth András szerint az, hogy a kiemelt cégeket eleve nem ellenőrzik olyan módszerekkel, hogy hatékonyan fel lehessen tárni a szóban forgó adócsalásokat, amelyek éves összege ezermilliárd forint nagyságrendű. Itt tehát rendszerszintű hibáról van szó - érvel az adóhatóság egykori alkalmazottja -, vagyis nem elég a konkrét ügyeket célzó rendőrségi nyomozás, az Állami Számvevőszéknek illetve a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak is dolga lenne, hogy megnézze ilyen szemmel a NAV tevékenységét.

Ugyanezért lenne fontos egy parlamenti vizsgálóbizottság fölállítása is, ezt azonban az előző ciklusban a kormánypártok mindig megakadályozták, akár állandó, akár eseti önálló vagy albizottságról volt is szó. "Az Együtt-PM képviselői támogatnának bármilyen kezdeményezést, amelyik alapján az ügyben fel lehet állítani egy parlamenti vizsgálóbizottságot" - mondta Kónya Péter, a párt politikusa sajtótájékoztatóján. Hangsúlyozta, hogy ha a kormánypártok nem lépnek, akkor minimum azt lehet feltételezni róluk, hogy cinkosak, de akár azt is, hogy "vaj van a fejükön".