Fidesz;KEHI;Ökotárs Alapítvány;Norvég Civil Alap;

2014-05-30 07:15:00

Vita Oslóval belföldi használatra

A kormány hibájából elapadt a Norvég Alapok 35 milliárd forintos támogatása - erről próbálja elterelni a figyelmet a miniszterelnökség, amikor a civil alapok támogatásán vitatkozik Osloval. A Kormányzati Ellenőrző Hivatallal (Kehi) egzecíroztatja az Ökotárs Alapítványt, a civilek szerint azonban Brüsszel jogosult a pénzek elosztásának ellenőrzésére.

A kormány köti az ebet a karóhoz: mindenáron a Kormányzati Ellenőrzési Hivatallal (Kehi) akarja átvizsgáltatni a Norvég Alap forrásainak elosztását - jelentette be tegnapi rendkívüli sajtótájékoztatóján Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára.

Egy nappal korábban ugyanis a civil források elosztásáért felelős Finanszírozási Mechanizmus Iroda (FMO) igazgatója levelet írt a Miniszterelnökséget vezető Lázár Jánosnak, melyben kifejtette, hogy a magyar kormánynak nincs ellenőrzési joga a EGT/Norvég Civil Támogatási Alap (NCTA) felett. Ezért a programért ugyanis közvetlenül az FMO felelős - eltérően az EGT/Norvég Alapok támogatásainak többségétől -, és a vonatkozó szabályozás szerint ilyen esetekben a "támogatott ország nem vállal sem pénzügyi, sem egyéb felelősséget a program lebonyolításáért" - írja közleményében a Norvég Civil Alap.

A Norvég Alap támogatásainak keretösszegeiről szóló szerződést már a második Orbán-kormány szignálta, 2011 októberében. Az ekkor megkötött szerződések értelmében a civil szervezetek támogatása mintegy 4 milliárd forintot tesz ki. A támogató országokkal arról is megegyezett a magyar kormány, hogy a program működtetésére az FMO kap megbízást, az alapot kezelő szervezetet pedig a kormánnyal egyeztetve választják ki. Vagyis a kormánnyal konzultált a brüsszeli iroda, mielőtt kiválasztotta a civil források elosztására az Ökotárs alapítványt.

Ez alapján állítja a Norvég Civil Alap, hogy az Ökotárs Alapítvány munkájának ellenőrzésére és vizsgálatára is az FMO és az általa megbízott külső szervezetek jogosultak. "Nincs takargatnivalónk, együttműködünk minden arra feljogosított ellenőrző szervvel, ugyanakkor a jogalap nélküli, tisztázatlan célú vizsgálódásokat sokkal inkább zaklatásnak, mintsem az átláthatóság biztosítására irányuló tevékenységnek tartjuk." - közölte Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója. Csepreghy Nándor egyenesen "Európai gyakorlatban példátlannak" nevezte, hogy "egy idegen hatalom egy másik ország törvényeinek be nem tartására buzdít. Ezzel szemben, a kormány a szerződéssel elfogadta a pénzosztás módját.

Emellett a Kehi szorosan értelmezett feladatai közé nem is sorolható, hogy egy civil alapítványt vizsgáljon. A Kehi feladatait meghatározó kormányrendelet ugyanis úgy fogalmaz: "kormányzati ellenőrzés (…) elsősorban a közpénzek felhasználását, a nemzeti vagyonnal való gazdálkodást, annak megóvását, a közfeladatok hatékony, gazdaságos és eredményes ellátását vizsgáló tárgyilagos, tényfeltáró, következtetéseket levonó és javaslatokat megfogalmazó ellenőrzési vagy tanácsadó tevékenység." Mivel az Ökotárs alapítvány a norvég civil alapot elosztó szervezettel állapodott meg, eszerint legfeljebb a "norvég Kehi" vizsgálódhatna.

Csepreghy tegnapi sajtótájékoztatóján ismét a Kehivel fenyegette meg az alapítványt. "A magyar kormánynak nem csak joga, de kötelessége is vizsgálni, hogy a Norvég Civil Alapból hazánkban érkező pénzek felhasználása körül minden a legnagyobb rendben zajlott-e" - jelentette ki Csepreghy. A helyettes államtitkár azzal érvelt, hogy ez nem karitatív magánadomány, hanem az Európai Unió, illetve Norvégia, Izland és Lichtenstein hivatalos megállapodása arról, hogy utóbbi országok - amelyek nem tagjai az uniónak, de részesülnek a közös piac előnyeiből - miként tudják az EU által nekik biztosított kedvezményekért cserébe az egyes tagországok fejlesztéseit támogatni.

"E nemzetközi megállapodás szerint ennek a pénznek jogosultja Magyarország összes állampolgára, tehát közérdek felügyelni, hogy valóban az összes állampolgár érdekében és azok nem egy - politikailag definiálható - csoportja hasznára lettek a források felhasználva" - fogalmazott a tegnapi sajtótájékoztatón Csepreghy. Ezzel szemben - ahogy fentebb felidéztük a szerződés aláírásával a kormány vállalta, hogy a civil források elosztását az FMO által kiválasztott alapítvány végzi, sőt az Ökotárs kiválasztásakor egyeztettek is.

A Norvég Alapok összesen 40 milliárd forinttal támogatják a Magyarországi fejlesztéseket, ezek közül 4 milliárd forint tartozik a civil alaphoz. Azzal, hogy a kormány ilyen harciasan lép fel, csak megpróbálja elterelni a figyelmet arról, hogy a másik 35 milliárd forint azonban az ő hibájából nem érkezik Magyarországra.

A civilek négymilliárdja
Gumicsontot dobott a sajtónak a kormány a civil alap forrásfelhasználásának firtatásával. Ez a négymilliárd forint ahhoz képest ugyanis aprópénz, hogy Brüsszel csaknem 1500 milliárd forintnyi forrást fagyasztott be, de a Norvég Alapok többi 35 milliárdja sem érkezik, mert a magyar kormány megszegte az erről szóló egyezményt, amikor átalakította a hazai forráselosztási intézményrendszert.
Viszonyításképp 4 milliárdból épült fel a felcsuti stadion, vagy becslések szerint negyedennyiből plakátolta tele bohócokkal és baloldali politikusokkal az országot a kampányidőszakban a kormánypártok békemenetet szervező Civil Összefogás Fórum. De azt is mondhatjuk, hogy az állam 56-szor ennyit vesztett a Mol-pakett megvásárlásán, 750 szer ennyit költ el a kormány minden pályáztatás nélkül a paksi atomerőműre 1136-szor ennyivel emelkedett az államadósság 2010 óta.
Ráadásul a Norvég Civil Alapok forrásainak elosztása világos célok mellett, átláthatóan zajlik. A nyertes pályázók az elnyert összeggel, a program leírásával együtt felkerülnek a Norvég Civil Alap honlapjára. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára tegnapi sajtótájékoztatóján nehezményezte, hogy bizonyos egyházi szervezetek és katonasírok gondozására nem adott forrást néhány civil szervezetnek az Ökotárs.
Ezzel szemben egyházakat uniós forrásból sem szokás támogatni. Csepreghy viszont utána akar járni, hogy "miért nem kaptak olyan szervezetek, amelyek minden kritériumnak megfeleltek, és "egyetlen hibájukként csupán az volt felróható, hogy ideológiájuk nem a támogatók alapelveivel azonosak". A kormány szerint az "Ökotárs nem össztársadalmi érdek, hanem partikuláris politikai célok mentén végzi a támogatások odaítélését."
A Norvég Civil Alap kiemelt területei az emberi jogok és demokrácia, női jogok és esélyegyenlőség, szervezet- és közösségfejlesztés, ifjúsági- és gyermekügyek, környezetvédelem és fenntartható fejlődés, jóléti szolgáltatások társadalmilag sérülékeny csoportoknak, társadalmilag sérülékeny csoportok megerősítése.
Az egyelőre rejtély, hogy a kormány szerint miért szolgál "partikuláris politikai érdeket" a WWF, a Drogprevenciós Munkacsoport, a Fogd a Kezem Alapítvány vagy a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség - hogy csak néhány támogatott civil szervezetet említsünk a többszáz közül. A négymilliárd forintot ugyanis számos célzott, kisebb-nagyobb projektre osztja szét az Ökotárs alapítvány, 5-70 ezer eurós tételenként.