Orbán-kormány;Országgyűlés;szavazati jog;ülésvezető elnök;

Rogán Antal Fotó: K2 PRESS, Népszava

- Cél a stabil kétharmad - Szavazati jogot kaphat az ülésvezető elnök

Az Országgyűlés jövő heti ülésén szavazati joggal ruházhatja fel az ülést vezető elnököt a házszabály módosításával. Hétfőn a leendő tárcavezetőket is meghallgatják a bizottságok, pénteken pedig várhatóan esküt is tehetnek a harmadik Orbán-kormány tagjai.

A Ház ülése a szokásoknak megfelelően hétfőn 13 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, de a képviselőcsoportok megállapodása alapján a kormány megalakulásáig interpellációkra, azonnali kérdésekre és kérdésekre továbbra sem kerül sor.

A képviselők a határozathozatalok során elfogadhatják azt a kormányoldali javaslatot, amely az Országgyűlés plenáris ülését vezető elnöknek is szavazati jogot biztosít a parlamenti döntéseknél. Az Országgyűlés ezzel azt a szabályt törölné, amely értelmében az ülést vezető elnök jelenleg csak szavazategyenlőség esetén és utólag szavazhat.

A magyar Országgyűlésben régóta az a szokás, hogy az ülést vezető elnök csak akkor él a voksolás jogával, ha szavazategyenlőség áll elő. A kormány-, illetve Rogán Antal által benyújtott javaslat indoklása szerint most azért szakítanának ezzel a szokással, hogy biztosítsák az elnök és az alelnökök jogait, "hiszen az az országgyűlési képviselők jogai és kötelezettségei egyenlők, így semmi sem indokolja a szavazati jog korlátozását." 

Az illetékes bizottságok szintén hétfőn hallgathatják meg a miniszterjelölteket, akiket a miniszterelnök javaslatára az államfő nevez ki tárcavezetőknek. A kormányfő Semjén Zsoltot tárca nélküli miniszternek, Pintér Sándort belügyminiszternek, Balog Zoltánt az emberi erőforrások miniszterének, Fazekas Sándort földművelésügyi miniszternek, Hende Csabát honvédelmi miniszternek, Trócsányi Lászlót igazságügyi miniszternek, Navracsics Tibort külgazdasági és külügyminiszternek, Varga Mihályt nemzetgazdasági miniszternek, Seszták Miklóst nemzeti fejlesztési miniszternek, Lázár Jánost pedig a Miniszterelnökséget vezető miniszternek javasolja kinevezni.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azt javasolja a kormányzatnak, hogy állítsák vissza 18 évre a tankötelezettség felső korhatárát.