Szerintem;Népszava;Munkács;idegenrendészet;

- Számok és válaszok

Minden nap korán reggel elolvasom a Népszavát. Így volt ez ma is. Az egyik olvasótársam az "Idegenrendészet?" című levelében feltesz egy kérdést, hogy "mennyi embert eshetett áldozatul?" a munkácsi, kárpátaljai deportálásban. Nos, igyekszem válaszolni. A kezemben van a Mukácsivszjká Rátusá - a Munkács város önkormányzatának hetilapja -, a 2014. május 22-ikei száma. A lap "friss", egy hetes. (Aki szeretné elovasni a http://inmukachevo.com.ua oldalon is megtalálhatja.) Arról van szó benne, hogy a munkácsi önkormányzat rengeteget tett, tesz azért, hogy megőrizze a volt munkácsi zsidó emberek emlékét, akiket elhurcoltak Auschwitzba.

Ebben nagy része van a város magyar származású vezetőjének Lengyel Zoltánnak, aki személyesen irányítja a megemlékezéseket. De beszéljenek a számok: Munkácsról, a téglagyár területéről 1944-ben elindult 9 transzport. Május 14-én 3169, május 16-án 3629, május 17-én 3306, május 18-án 3025, május 19-én 3222, május 20-án 3026, május 21-én 2861, május 23-án 3269, május 24-én 3080 emberrel! Ezek nagyon pontos számok, mert a magyar csendőrök élén Katona Sándor helyi parancsnokkal pontos nyilvántartást vezettek.

Összesen Munkácsról 28 587 zsidó embert vittek el a haláltáborba 10 nap alatt, ahonnan élve - már a szovjet komendatúra adatai szerint - 1945-ben összesen körülbelül 2000 szerencsétlen ember tért vissza. Német katonákat, amikor összeszedték a zsidó embereket Munkácson, senki sem látott! Ezt a véres és kegyetlen munkát a helyi nyilasok - élükön Kosztelik Ernővel -, és a csendőrök - élükön a fent említett Katona Sándorral - végezték el. Ők és a társaik kegyetlen hóhérok voltak! Katona Sándort az oroszok Prágában 1952-ben elkapták és kivégezték, Koszteliket 15 év börtönre ítélték, leülte és visszatérve Munkácsra élvezte az életet, arra kérve a táborokat megjárt zsidó embereket, hogy ne beszéljenek arról, mit tett velük.

Gondolom, a válaszomból látni, hogy a Szabadság téri emlékmű "német megszállás" ideológiája, meg a többi szöveg - kamu. A tények másról szólnak. Áldva legyen mindannak a zsidó embernek az emléke, akiket meggyilkoltak és kivégeztek.

Nemrégiben ítélték el, immár jogerősen Wappler Lászlót a "Balaton királyaként" emlegetett Szlávy Bulcsú meggyilkolásában való részvételért. Nem is olyan régen Békés megye volt hangos Wappler nevétől, aki ott egy akkori fideszes országgyűlési képviselővel, Sümeghy Csabával üzletelt. Nem is szokványos módon.