Szabadság tér;emlékmű;avatás;

2014-06-02 07:08:00

Elmaradt a szoboravató, az ügyben nagy a titkolózás

Áder János köztársasági elnök avatta fel szombaton Párkányi Raab Péter szobrát, de nem a budapesti Szabadság térre tervezett '44-es német megszállási emlékművet, hanem a jászberényi városháza előtti térre állított Lehel vezért ábrázolót. A vitatott és nemzetközi botrányt kavart megszállási emlékműnek a hatályos kormányhatározat szerint szintén szombatra, Orbán Viktor születésnapjára kellett volna elkészülnie, de az átadás késik, és csak titkolózás veszi körül.

Mi magunk vagyunk az emlék - idézte Babits Mihályt szombaton egy szoboravatón a köztársasági elnök, hozzátéve: "a hagyomány hozzánk tartozik". Noha ezek a szavak különös értelmet nyertek volna, ha a budapesti Szabadság téren, a '44-es német megszállási emlékmű átadásán hangzanak el, de Áder János nem ott beszélt, hanem 80 kilomérerrel keletebbre. Jászberényben, a városháza előtti téren leplezte le ugyanis az államfő Lehel vezér szobrát. A lóháton vágtató honfoglaló vezért ábrázoló alkotás mindenesetre a megszállási emlékművet is készítő szobrász, Párkányi Raab Péter, illetve a vitatott szobortervet lelkesen támogató zsűritag, Melocco Miklós közös munkája.

Az élénk hazai és nemzetközi figyelem, illetve tiltakozás övezte másik szobrot viszont a jelek szerint "elfelejtették" átadni, holott ennek határidejére a hatályos kormányhatározat május 31-et jelölte ki. Azonban a jelek szerint már a kormánynak is kínos a megszállási emlékmű körüli botrány. A szobor befejezésének sem szombaton, sem tegnap nem volt jele a téren. Márpedig szakemberek szerint a bronz főalakok beemelése, rögzítése és a más, még hiányzó szoborelemek beillesztése legalább fél-egy napos munka. A csúszásra utaló jel a szoborépítéshez kért közterületfoglalási engedély két héttel történt meghosszabbítása mellett az is, hogy a múlt héten kiderült: sem a kormányban, sem az V. kerületben sem tudtak még semmilyen szoboravatóról.

Megírtuk: az emlékmű ügyében titkolózik Orbán Viktor környezete is. A Népszava kedd óta nem kapott semmilyen választ a miniszterelnök sajtófőnökétől arra a kérdésre, hogy mikor és ki adja át a vitatott emlékművet. Havasi Bertalan arra a kérdésünkre sem reagált, hogy a kormányfő válaszolt-e arra a múlt heti nyílt levélre, amelyben 30 zsidó származású amerikai kongresszusi képviselő a szabadság térre tervezett alkotás építésének leállítását kérte a kormányfőtől, és az emlékmű-kérdés teljes átgondolását sürgette. Utóbbi kérés teljesítésére szinte semmi esély, miután elszántságának a kormányfő többször jelát adta. Így például az emlékmű ellen tiltakozó Mazsihisz vezetőit azzal utasította el, hogy "nincs mozgástere" a kérdésben, egy nyílt levelében pedig meg is védte a szobrot, mondván: "ez a műalkotás erkölcsi szempontból, gesztusrendszerének történelmi tartalmát tekintve pontos és makulátlan". Az emlékmű körül kialakult vitáról pedig Orbán úgy vélekedett, hogy az nem haladja meg az "olcsó politikai lökdösődés kocsmapultját."

Pedig a vitába azoknak a véleménye is beletartozik, akik még Fidesz-szimpatizánsként is ellenzik az ötletet. Megírtuk, a mintegy 270 millió forint közpénzből készülő szobor, illetve a mellette való már-már erőszakos kormánypárti kiállás egy nemrég közzétett Medián-felmérés szerint erősen megosztja a társadalmat, miután a megkérdezettek relatív többsége szerint a szobor történelemhamisító. A sasos-arkangyalos szoborcsoportot ráadásul még a fideszesek 28, és a jobbikosok 39 százaléka is ellenzi.

Eközben a Szabadság téri munkálatok kezdete óta, immár két hónapja az emlékmű ellen tüntető civilek tovább folytatják tiltakozó akciójukat.