Tudomány;álom;elektromos stimuláció;Harvard;

2014-06-02 08:30:00

Világos álmot hozzon az éj!

Elektromos stimulációval kontrollálni lehet az álmokat egy amerikai kutatás szerint.

Az emberek hamarosan ellenőrizhetik saját álmaikat, és kiléphetnek a gyűlölt visszatérő rémálmokból. A Harvard Medical School tudósai felfedezték azt a módot, amellyel kontrollálni lehet a „világos” álmokat egy elektromos agyi stimulátornak köszönhetően. A kutatók szerint elegendő egy 40 Hz frekvenciájú stimulálás, ahhoz hogy az alvók agyát befolyásolják, lehetőséget adva, hogy ellenőrizzék álmukat. A felfedezést, amely jelenleg bejárja a világsajtót, a Nature Neuroscience publikálta először.

Allan Hobson professzor, a tanulmány társszerzője szerint „a dolog kulcsa éppen az elektródák befolyása az agyra: a különleges hatás abban van, hogy lehetővé teszi egy alvó személynek, hogy tudatában legyen álombeli vízióinak”. Egyes embereknél megszokott az u.n világos álom fázisa, amelyet az alvónak néha sikerül  „manipulálni” és  tudatában van annak, ami történik.

A világos álom azonban nem egyforma mindenki számára, de a kutatóknak sikerült rávenni egy kísérletre 27 személyt, akik korábban sohasem vettek részt ilyen kísérletben. Miután elaltatták őket, a kutatók elkezdték stimulálni az agyukat 2-100 Hz-ig terjedő elektromos töltéssel. Senki, még a kísérletet végrehajtó technikusok sem tudták, hogy pontosan milyen intenzitású sokknak kell alávetni őket. Csak a kísérlet befejeztével állapították meg, hogy csak a 40 Hz körüli frekvencia, amelyet egy 25 Hz-es követ, indukál féléber állapotot az agy homloklebenyében és a halántékrészben. Minden egyéb frekvencia azonban semmiféle hatást nem gyakorol az alvó agyra.

„Megérteni a tiszta álmot, alapvető jelentőségű mindenek előtt az egyéb mentális betegségek tanulmányozására – magyarázza Hobson. Szükséges azonban az óvatosság a kutatás eredményeinek interpretálásában. Azt azonban nem lehet tagadni, hogy nagy lépés történt előre, főként a hallucináció állapotában lévő agy működésének megértésében”

Az angol Guardian azt emeli ki a kísérletből, hogy az agyi elektromos stimuláció alkalmazható azoknál is, akik poszttraumás zavaroktól szenvednek, és éjszakánként nyomasztó álmaik vannak.