Jurányi Inkubátorház;Függetlenül Egymással Közhasznú Egyesület;Kulcsár Viktória;TITÁNium Színházi Szemle;

2014-06-03 07:45:00

Bezárhat a kedvelt Jurányi

Veszélybe kerülhet a másfél éve mind népszerűbb Jurányi Inkubátorház repertoárszerű és befogadószínházi működése a jövőben, mivel a minisztériumi pályázaton az igényelt összegnél jóval kevesebbet ítéletek meg a főként független színházi társulatokkal együttműködő intézménynek.   

Akár igazi sikertörténetként is tekinthetnénk a Jurányi Inkubátorház történetére, amely egy üresen álló fővárosi II. kerületi korábbi iskolaépületben nyílt meg 2012 októberében.

A győztes titánok
Tegnap kihirdették a a TITÁNium Színházi Szemle idei győzteseit. A zsűri  - Gáspár Anna, Gáspár Máté, Kovács Bálint, Pelsőczy Réka és Vajdai Vilmos - úgy gondolta, hogy idén, nem négy, hanem öt alkotót díjaz. A 2014/2015-ös évad TITÁNjai: Geréb Zsófia, Fekete Ádám, a Nylon Group, Szivák-Tóth Viktor, Radnai Márk.

Létrehozói azt szerették volna, hogy a független, alternatív társulatok egyfajta inkubátoraként működjön, előadásokat generáljon, úgy, hogy közben próbahelyet biztosít, a kert, a kávézó pedig alkalmas legyen egy kellemes, vonzó közösségi tér megteremtésére.

Kulcsár Viktória, a Függetlenül Egymással Közhasznú Egyesület (FÜGE) elnöke, a Jurányi Inkubátorház vezetője szerint nagyon gyorsan kiderült, hogy ilyen profilú

intézményre óriási az igény. Erre nem készültek fel igazán. Így az elmúlt, több mint másfél évben szinte túl is nőtte magát a Jurányi.

Eredetileg elsősorban produkciós házként működött volna az intézmény, ahol legfeljebb munkabemutatók születnek.

Aztán ez hamar megváltozott és nem csak próbahelyként kezdett funkcionálni, hanem önálló játszóhelyként is, amely saját repertoárt kínál a közönségnek, amellett, hogy kiállításoknak is helyet ad, illetve a FÜGÉ-vel koprodukciós társként más játszóhelyeken befogadott előadásokat is jegyez.

Egyébként, mint a napokban véget ért nemzetközi konferencián kiderült, a környező országokban - Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában - sincs hasonló intézmény, mint a Jurányi, inkább egy-egy profilt felvállaló ház működik. Még a dán szakemberek is elcsodálkoztak a Jurányi Inkubátorház széleskörű tevékenységét megismerve.

"Nem olyan helyet szerettem volna, amely csupán állami, vagy önkormányzati összegekből tartja fenn magát, hanem inkább olyat, amely minden egy forintnyi támogatáshoz képes ötöt hozzátenni saját maga" - mondja Kulcsár Viktória.

A ház több lábon áll. Az inkubátor profil úgy működik, gyakorlatilag nullszaldósan, hogy a Jurányi bérleti díjat fizet a fővárosi önkormányzatnak, amely cserébe támogatja az intézmény közhasznú tevékenységét, illetve az épületbe beköltözött több mint ötven független csapat beszáll a közös költségekbe.

A Jurányiba játszott produkciókat sem a működési támogatásból szeretnék finanszírozni, hanem törekszenek arra, hogy legyen tényleges jegybevétel, illetve vidéken is vendégeskednek néhány előadással, ez szintén hoz bevételt, így önfenntartóvá válhat egy-egy saját projekt.

Ehhez a sokrétű munkához viszont egy profi stáb szükséges, a saját csapat működését, a mintegy húsz munkatárs bérét pedig Kulcsár Viktória szerint nem képesek kigazdálkodni megfelelő minisztériumi támogatás nélkül.

Erre az összegre minden évben újra kell pályázniuk. A nemrégiben köztétett adatok szerint most a független színházak működési pályázatán a tavaly elnyert összeghez hasonlóan 17 millió forintot kaptak, miközben a számítások szerint ahhoz, hogy továbbra is repertoárszerűen tudjanak játszani a Jurányiban, illetve ne kelljen csökkenteni a saját bemutatóik számát radikálisan 33 millió forintra lenne szükségük.

" Azért is ördögi a helyzet, mert arra sincs mód, hogy növelnénk a független társulatok hozzájárulását a ház működéséhez, hiszen ők is ugyanabból a kalapból kapják az alamizsnát, mint mi, nem lehet őket sem tovább sanyargatni" - teszi hozzá a FÜGE elnöke.

Ami a befogadott társulatokat illeti, Kulcsár Viktória úgy látja, nagyon lényeges az egyfajta nyelv, a hasonló ízlés, gyakran cserélődnek, visszaköszönnek az alkotók, színészek a csapatok között, hiszen így könnyebb egy célzott közönségréteget megnyerni, mintha csapongó kínálattal jelentkeznének.

A határozott, jól felismerhető arculat kialakítása miatt törekszenek arra, hogy egy időben maximum négy-öt társulat előadásait tartják repertoáron. Kulcsár Viktória úgy látja, kénytelenek kikalkulálni, miként működhet úgy a Jurányi visszafogottabban, hogy mégis megtartsa azt az utat, amelyen eddig elindult és járt egyre nagyobb sikerrel.

Ennek az útnak egy fontos eleme a tavaly először megrendezett TITÁNium Színházi Szemle, melynek a keretében fiatal, most végzős rendezőknek, illetve alkotóknak próbálnak megmutatkozási lehetőséget biztosítani.

A fesztivált megelőzi egy nyilvános alkotói pályázat, ahol a jelentkező egy szinopszist, egy tervet nyújt be a zsűrinek.

Tavaly és idén is több mint hatvanan pályáztak, közülük a Jurányin kívül a különböző befogadó helyek, idén a Trafó, az Átrium és a MU Színház segítségével a zsűri ötöt választ ki és ők lehetőséget kapnak arra, hogy a leírtakat megvalósítsák és létrehozzanak egy új produkciót.

Ehhez kapnak anyagi, infrastrukturális és menedzsmenti támogatást is. Utóbbiban két produkciós cég, az Orlai Produkciós Iroda és a Manna segíti a pályázaton sikerrel szerepelteket.