"Rossz béke, mert az európai konfliktuskezelés akkor már évszázados normáit felrúgva az együttműködés helyett a bosszút állította a rendezés középpontjába, ami azt eredményezte, hogy a létező konfliktusok megoldása helyett új, még pusztítóbb konfliktusok jöttek létre. Igazságtalan béke volt, mert semmilyen más szempontot nem vett figyelembe, csak a pillanatnyi hatalmi érdeket. Ez szakított szét országot és nemzetet. Az I. világháború kitörése után száz évvel érdemes és fontos közös tapasztalatainkat, tanulságainkat együtt összegezni.
A Nemzeti Összetartozás Napja azonban nem lehet csupán az emlékezésé. Az összetartozás annak a kifejezése is kell legyen, hogy együtt, mindannyian alkotjuk a nemzetet. Azt, hogy a többség érzi, hogy a kisebbség része az egységnek, s azt is, hogy elsősorban vagyunk magyarok együtt, egy nemzet tagjai, és utána különböző politikai, vallási és egyéb közösségek tagjai. Az összetartozás ellentéte a kirekesztés. Ezért minden olyan szándék, megnyilatkozás, amely kirekeszt bárkit is a nemzetből, az az összetartozást gyengíti, sőt ellehetetleníti.
A múlt ismerete és a történelemszemlélet sem lehet egyoldalú vagy manipulált. Tisza István, akinek szobrát néhány nap múlva újraállítják a Kossuth téren, nem fejezte ki a nemzet egységét. S ezt az a tény sem változtatja meg, hogy élete tragikus véggel fejeződött be. Tisza nem szerette Adyt, s a magyar progressziót, s a magyar progresszió sem szerette Tiszát. Ez egy évszázad múltával sem változott. Én, mi Ady oldalán álltunk és állunk.
A nemzeti összetartozás azt a felelősséget is jelenti, hogy erős közös szándék, akarat legyen a bennünket megosztó legélesebb különbségek enyhítésére. Be kell látnunk - politikai többségnek, ellenzéknek -, hogy az összes, köztünk fennálló és nyilván sok esetben fennmaradó vita ellenére az országot sújtó legmélyebb megosztottság a szegénység és a folytatódó elszegényedés. Ennek a legmegosztóbb folyamatnak a megállítása a nemzeti összetartozást szolgáló legfontosabb cél.
Június 4-e, a Nemzeti Összetartozás Napja tehát akkor fejezi ki a nemzeti egységet, összetartozást, ha a közös múlt ismeretét és tiszteletét éppúgy magában foglalja, mint a jelen legfontosabb problémáinak együttes megoldási szándékát.
Hiller István,
az Országgyűlés alelnöke"