évforduló;Amnesty International;megmozdulások;Tienanmen tér;Mennyei béke tér;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Negyedszázada jelkép

Több ezer rendőr lepte el a pekingi Mennyei béke terét szerdán, a demokráciát követelő megmozdulások véres leverésének huszonötödik évfordulóján, amelyben több százan, más források szerint 2600-an vesztették életüket.

Az évforduló miatt több helyütt ellenőrző pontokat létesítettek, átvizsgálják a járókelőket. A Tienanmen tér északi részén számos rendőr-, mentő- és tűzoltóautót vonultattak fel.

A metrómegálló kijáratainál kígyózó sorok keletkeztek a rendőri ellenőrzések miatt. Az Amnesty International úgy tudja, a diáklázadás évfordulója kapcsán 66 személyt vettek őrizetbe, nagy részüket mindenfajta jogi eljárás nélkül, teljes titokban.

Az évforduló napján Kínában minden évben megerősítik a rendőri jelenlétet. A pekingi vezetés ugyanis mindmáig nem nézett szembe az akkori történésekkel.

Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a több tucatnyi aktivista azonnali szabadon engedését követelte. Szerinte el kell engedni azokat, akiket azért tartóztattak le, mert szabadon ki akarták nyilvánítani véleményüket. Kína gazdasági nagyhatalommá vált az 1989-es történések óta: GDP-je 25-szörösére nőtt.

Megerősítette Közép- és Kelet-Európa melletti elkötelezettségét varsói beszédében Barack Obama. Az amerikai elnök ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a térség NATO-tagállamainak is hozzá kell járulniuk a közös védelmi teherviseléshez. Obama a lengyel fővárosból az orosz elnöknek azt üzente: a birodalmak, érdekszférák korszakának vége, elfogadhatatlan a kis államok megfélemlítése. Varsóból az amerikai elnök Brüsszelbe utazott tovább, ahol este munkavacsorával kezdődött a G7-es csúcstalálkozó.