Franciaország;történelem;normandiai partraszállás;

2014-06-06 12:13:00

Emlékezés katonákra és civilekre a D-Napon

A francia nemzet hálája mindenkit megillet, civileket és katonákat, függetlenül attól, hogy milyen öltözéket vagy egyenruhát viseltek – jelentette ki François Hollande francia köztársasági elnök pénteken a normandiai partraszállás 70. évfordulóján Caen-ban tartott délelőtti megemlékezésen.

A francia államfő felidézte a harci eseményeket a partraszállástól Franciaország felszabadításáig, megemlékezve a 110 ezer halottról, akik között 20 ezer civil volt. Külön kiemelte a francia ellenállás hőseit, akik a partraszállás napján is segítették szabotázs-akcióikkal a szövetségeseket a nácik  legbarbárabb megtorlásai ellenére. Emlékeztetett arra is, hogy már az inváziót megelőző szövetséges légi támadások, amelyeknek célja a hitlerista erők infrastruktúrájának megsemmisítése volt, súlyos áldozatokat követeltek a civil lakosságtól is. A partraszállást követően százezer ember kényszerült elhagyni otthonát Normandiában, barlangokban, templomokban húzódtak meg a menekültek. „Az emberi jó szándékok azonban egymásra találtak. Férfiak és nők halálmegvető bátorsággal segítettek a sebesülteken, a bajba jutottakon és erre a fiatal nemzedékeknek is örökre emlékezniük kell” – mondta Hollande, akinek szavait a Le Figaro honlapja egyenes adásban közvetítette.

Fotó: Gettyimages.

Fotó: Gettyimages.

„A normandiaiak méltósággal fogadták a szövetségeseket a gyász fájdalma ellenére. És ugyanolyan hősiességgel vettek részt Franciaország felszabadításában, mint a szövetséges katonák. A szenvedést felszabadulás követte” – emlékezett a francia köztársasági elnök, aki -. Ukrajnára és Nigériára utalva - leszögezte: Franciaország, amely megélte ezeket a drámai eseményeket, ma is szolidáris mindazokkal a nemzetekkel, amelyek ugyanezt a sorsot élik át, és mindent megtesz azért, hogy megóvja a békét úgy Európa peremén, mint Afrikában.

Ez az első alkalom, hogy Franciaországban állami szinten megemlékeznek arról a 20 ezer civil áldozatról, akik 1944. június 6. és augusztus 22. között a szövetségesek bombázásaiban vesztették életüket.

A partraszállás 70. évfordulóján 19 állam és kormányfő vesz részt az ünnepségeken, köztük II. Erzsébet angol királynő, II. Margit dán királynő, Barack Obama amerikai elnök, Angela Merkel német kancellár és  Vlagyimir Putyin orosz elnök. A rendezvényekre meghívtak 1800 veteránt is. Egyikük a képünkön látható angol Bill Price, aki két hét múlva tölti be 100. születésnapját. De a legnagyobb szenzációt talán a 93 esztendős amerikai Jim Martin keltette, aki egykor a 101-es légi deszantosoknál szolgált. Most megismételte 70 évvel korábbi ejtőernyős ugrását, és elmondása szerint ezúttal "sokkal könnyebb dolga volt, mert nem lőttek rá."

Fotó: Gettyimages.

Fotó: Gettyimages.

A délelőtt folyamán Hollande és Obama koszorút helyezett el a legendás Omaha Beach közelében lévő Colleville-sur-Mer  amerikai katonai temetőjében. Az amerikai elnök anyai nagyapja, Stanley Durham maga is részt vett a partraszállásban, majd az európai harcokban George Patton tábornok III. páncélos hadseregében. A II. háborús veterán, aki  apja helyett apja volt a gyermek Obamának 1992-ben hunyt el. "A normandiai tengerpart a demokrácia hídfőállása volt" - jelentette ki Barack Obama. II. Erzsébet emlékmisén vett részt a bayeux-i katedrálisban, majd koszorút helyezett el a város katonai temetőjében.

Az illusztris vendégek ezt követően a Benouville-i kastélyba voltak hivatalosak díszebédre.