Moszulban Szaddám rezsimjének több volt tisztje is letelepedett azt követően, hogy a szövetségesek 2003-ban megbuktatták a rezsimet.
Az amerikaiak ugyan megpróbálták volna integrálni a várost az "új Irakba", ez a kísérletük azonban kudarcba fulladt részben azért is, mert Szíriából is sok szunnita szélsőséges áramlott be a városba.
2004-ben az al-Kaida vette át az irányítást Moszul felett, s az amerikai katonák a kurd harcosokkal csak nagy nehézségek árán állították helyre a rendet. Bár sok szunnita is támogatta Irak átalakítását, a szélsőségeseket nem tudták visszaszorítani az ország keleti és déli részén.
Sőt a szíriai polgárháborúba is beavatkoztak az addig Irakban harcoló fundamentalisták. Így jöhetett létre 2013-ban az ISIS.
A fundamentalisták térnyerésében Nuri al-Maliki kormányfőnek is komoly szerepe van, aki igencsak keményen lépett fel a szunniták ellen, elősegítve ezzel radikalizálódásukat.
2012 óta a szélsőségesek ismét új erőre kaptak Moszulban, üzletembereket tartottak rettegésben, s az ő pénzükből vásároltak fegyvereket.