Európai Parlament;Osztrák Szabadságpárt;Marine Le Pen;Nemzeti Front;szélsőjobboldali frakció;

2014-06-13 07:34:00

Lesz szélsőjobb frakció

A következő napokban hivatalosan is megalakulhat a Marine Le Pen-fémjelezte szélsőjobboldali frakció az Európai Parlamentben. A képviselőcsoport tagjait azonban már most viták jellemzik, így nem biztos, hogy tartós lesz együttműködésük. A frakcióalapítás okiratait június 21-ig kell benyújtaniuk.

Eddig sem az volt a kérdés, sikerül-e a frakció felállításának alapfeltételeként 25 képviselőt felmutatniuk, hanem az, csatlakozik-e a frakcióhoz hét különböző ország pártja. A képviselőcsoportban állítólag 43 képviselő foglalhat helyet. Legerősebb pártja a francia Nemzeti Front (FN) lesz 24 képviselőjével.

Mellette az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ, 4), az olasz Északi Liga (LN, 5), a belga Flamand Érdek (VB, 1), a holland Szabadságpárt (PVV, 4), a lengyel Új Jobboldali Kongresszus (KNP, 4), valamint a litván Rend és Igazságosság Pártja (1) alkotja majd.

A frakció erős embere Marine Le Pen lesz. A frakcióalapítás azért volt fontos az euroszkeptikus radikálisok számára, mert így jelentős támogatásokat, befolyásos bizottsági helyeket kaphatnak. Az Open Europe kutatóintézet becslései szerint a jobboldali frakció évi 4,5 millió euró támogatást kaphat az EU büdzséjéből.

Brüsszelben nem zárják ki annak lehetőségét sem, hogy Le Pen egy bizottság elnöki tisztségét is megkapja. A Nemzeti Front elnöke előzőleg kizárta az együttműködést a Jobbikkal, valamint a görög neonáci Arany Hajnallal.

A frakció távolról sem tűnik egységesnek. A litván párt bár két képviselőt küldhetett az EP-be, csak egyikük ül át Le Penék frakciójába. A lengyel KNP 72 éves képviselője, Janusz Korwin-Mikke ugyanis vállalhatatlan volt a másik litván honatya számára. Korwin-Mikke, a halálbüntetés lelkes pártfogója, egy ízben Adolf Hitler intellektuális teremtményének nevezte az EU-t.

Mint mondta, Európát „elárasztják az arabok, berberek, kínaiak, egyiptomiak (…)”.Meggyőződése, hogy a nők genetikailag nem egyenrangúak a férfiakkal, Hitlert pedig fel kellene menteni, mert „nem akart milliókat megölni”.

Az új képviselőcsoportban már most erjedés tapasztalható Korwin-Mikke miatt, akinek kijelentéseit a holland PVV képviselői is elfogadhatatlannak tartják. Szerdáig az FPÖ delegációjának vezetője, Harald Vilimsky is elutasította a lengyel párttal való együttműködést, végül mégis meggondolta magát.

Kedden egyébként még azt közölték brit lapok, válságba került az európai szélsőjobb, miután a Nemzeti Front tiszteletbeli elnöke, Jean-Marie Le Pen antiszemita kijelentést tett. Geert Wilders, a PVV elnöke undorítónak nevezte Le Pen megnyilatkozását. Szerinte az FN volt elnöke túllőtt a célon, ezért magyarázatot követelt Marine Le Pentől. Úgy tűnik azonban, Wilders hamar túltette magát Jean-Marie Le Pen újabb túlkapásán.

Jean-Marie Le Pen az FN honlapján, egy azóta onnan lekerült videóban a szélsőjobboldali pártot elítélő művészeket, köztük Madonnát, Yannick Noah francia énekest, egykori teniszezőt és Guy Bedos francia humoristát támadta. Amikor a riporter Patrick Bruel francia énekes-színészt is megemlítette, aki köztudottan zsidó, Le Pen elégedett mosollyal azt mondta: "legközelebb csinálunk belőlük egy kemencényi rakást".

Miután több antirasszista szervezet, köztük az SOS Racisme (Rasszizmus) és az MRAP, valamint a Franciaországi Zsidó Diákok Uniója (UEJF) és az Európai Zsidó Kongresszus (EJC) azonnal elítélte Le Pen újabb antiszemita kijelentését és jelezték, hogy feljelentést tesznek, vasárnap Marine Le Pen is elhatárolódott az apjától, s politikai hibának nevezte szavait.

Apja erre azt válaszolta, „azok követnek el politikai hibát, akik a politikai fősodorhoz akarnak igazodni”. Kedden a FN honlapjáról eltávolították a tiszteletbeli elnök hetente jelentkező videoblogját. Jean-Marie Le Pen a Le Point magazinnak elmondta, nagyon rosszul esett neki lánya vele szembeni fellépése.