Andrij Descsica ukrán külügyminiszter cáfolta tegnap azt a Günther Öttinger, az Európai Unió energiaügyi biztosa által tett bejelentést, miszerint a közeljövőben találkozót szerveznek Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz államfő között, amelyen a holtpontra jutott gázkérdést vitatják meg.
Június 27-én kerülhet sor az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási megállapodás aláírására, jelentette be az Európai Unió ukrajnai nagykövete, Jan Tombinski. Az UNN ukrán hírügynökség beszámolója szerint Tombinski hangsúlyozta, hogy a társulási megállapodás nyilvános dokumentum, bárki megtekintheti azt, semmiféle titkos, rejtett dolog nincs benne. A nagykövet úgy fogalmazott, addig is semmi sem gátolja az ukrán kormányt abban, hogy még az aláírást megelőzően hozzálásson a reformokhoz.
Mint ismeretes, az ukrán válság azzal kezdődött, hogy tavaly novemberben Viktor Janukovics elnök bejelentette az EU-Ukrajna társulási és szabadkereskedelmi egyezmény aláírási előkészületeinek felfüggesztését. A Jacenyuk-kormány és az EU március 21-én már aláírták a megállapodás politikai részét. Porosenko megválasztása után azonnal jelezte, hogy legkésőbb június 27-ig alá kell írni a dokumentum gazdasági részét is. Brüsszel az aláírás fejében szerkezeti reformokat sürget.
Dmitrij Peskov orosz elnöki szóvivő viszont azt jelentette be, hogy tegnap tárgyalt az ukrán válságról és a kétoldalú kapcsolatokról Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko ukrán elnök. Elmondása szerint Porosenko ismertette saját válságkezelő tervét. Más részletet a megbeszélésről nem közöltek.
Az ukrán-orosz álláspontok azonban nem közelednek. Moszkva azzal vádolta meg az ukrán hadsereget, hogy tiltott fegyvereket, gyújtóbombákat vetettek be az ország keleti részén. Konsztantyin Dolgov, az orosz külügyminisztérium emberi jogi biztosa a Twitteren azt írta, hogy "az ukrán erők és a neonácik Szlovjanszkban tiltott fegyvereket használnak a szlovjanszki lakosok ellen, menekülő civilekre lőnek, gyerekeket gyilkolnak".
A gyújtóbombák bevetéséről a helyszínen lévő orosz médiumok tudósítói számoltak be. Mivel a nemzetközi jog tiltja az ilyen eszközök bevetését lakott területek közelében az orosz külügy nemzetközi vizsgálatot és a felelősök bíróság elé állítását követeli. Moszkva szerint Kijev megsérti az 1949-es, a civilek védelméről szóló genfi egyezményt.
Az ukrán Nemzeti Gárda közleményben utasította el az orosz vádat, "képtelenségnek" minősítette a tiltott fegyverek használatáról szóló híreket. Kijev is több vádat fogalmazott meg, többek között azt, hogy Moszkva diverzánsokat képez ki és küld a forrongó kelet-ukrajnai településekre.
Arszen Avakov ukrán belügyminiszter pedig azt jelentette be, hogy Oroszország átengedett három harckocsit és egy katonai járműoszlopot a közös határon kelet-ukrajnai területre, így nyújtva segítséget a fegyveres szakadároknak. A miniszter szerint a behatoló orosz katonai oszlop egy részét megsemmisítették.
A térségben folynak a harcok, Szlovjanszkban egyre súlyosabb a helyzet. A június 8-i bombázásban súlyosan megsérült városban szünetelnek a közműszolgáltatások, nincs víz, a lakosság tömegesen menekül. A harcok pedig nem szűnnek. Tegnap éjszaka ismét felélénkült a lövöldözés Szlavjanszkban, a helyiek pedig benzinhiány miatt nem tudnak elmenekülni a városból.
A legkritikusabb helyzetben a súlyos és fekvő betegek vannak, akik még elrejtőzni sem tudnak a lövöldözések elől - írja a Tsn.ua internetes hírportál. Eközben az orosz sajtó szenzációval rukkolt elő. A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott diplomáciai táviratok szerint Petro Porosenko ukrán elnök évekkel ezelőtt információkat szolgáltatott a kijevi amerikai nagykövetségnek az ukrán belpolitikai helyzetről - jelentette az orosz média tegnap.
A 2006-os keltezésű táviratok szerint Porosenko állítólag a korábbi elnök, Viktor Juscsenko vezette Mi Ukrajnánk párt belső ügyeiről és az akkori koalíciós tárgyalásokról adott át információkat az amerikai nagykövetségnek, célja Julija Timosenko volt kormányfő és Olekszandr Turcsinov jelenlegi házelnök börtönbe juttatása volt. Az akkori amerikai diplomáciai táviratokban helyenként "gyalázatos oligarchának" nevezték Porosenkot, akit ma Washington teljes támogatásáról biztosít.