A 65 éves Gánit a pastu többség jelöltjének tartják, de az utolsó pillanatban szövetségre lépett az egyik nagyhatalmú hadúrral, Dosztum tábornokkal, aki az üzbég etnikai kisebbség szavazatait hozhatja a leköszönő elnök, Hamid Karzai volt pénzügyminisztere számára. Dosztum támogatása 2009-ben kulcsfontosságú volt Karzai második győzelmében. Abdulla tanácsadói nem tulajdonítanak nagy jelentőséget a felmérésnek, szerintük nem kétséges, hogy Abdullah megőrzi elsőségét.
Afganisztánban megerősített katonai és rendőri erőkkel készültek a második fordulóra. Kabul majd minden kereszteződésében ellenőrzőpontokat állítottak fel, s átkutatják a járműveket, öngyilkos merényletektől tartva. A tálibok ismét azzal fenyegetőztek, hogy meghiúsítják a voksolást. Az első forduló is viszonylag nyugalomban zajlott, de a héten több rendőrposztot is megtámadtak, s öngyilkos merényletet is végrehajtottak.
A választási eredmények várhatóan ismét nagyon lassan érkeznek be, Afganisztán egyes vidékeiről szamárháton viszik a választási központba a szavazóurnákat. A hivalos menetrend szerint július 2-án hirdetik ki a második forduló előzetes eredményét, s július 22-re ígérik a végeredményt. Ján Kubis, az ENSZ afganisztáni különmegbízottja mindenkit türelemre intett, tartani lehet ugyanis attól, hogy a jelöltek saját felméréseik alapján már előzetesen győztesnek nyilvánítják magukat.
Az afganisztáni elnökválasztás kulcsfontosságú időpontban zajlik, idén év végével ugyanis lezárul a NATO afganisztáni missziója. A tervek szerint az Egyesült Államok kevesebb mint tízezer katonát hagyna az ázsiai országban, de csak akkor, ha az új államfő aláírja az amerikai katonák státuszát rendező egyezményt, erre ugyanis a leköszönő Hamid Karzai nem volt hajlandó. Mindkét elnökjelölt azt nyilatkozta, hogy a kész aláírni a megállapodást.
Karzai videókonferencián szólította fel az afgán biztonsági erők parancsnokait, hogy maradjanak semlegesek, ne avatkozzanak bele a választási folyamatba.