Még a 2006-os németországi focivébén lőtt gólt utoljára az argentin zseni, s odahaza egy ideje kikezdték őt a drukkerek, mondván a szíve már nem Argentináért, hanem csupán a Barcáért dobog. Aminél kevés elítélhetőbb dolog van arrafelé. A hazaszeretet ott minden más emberi erényt megelőz, s éppen ezt a patriotizmust hiányolták az argentinok Leónál.
Messi gólöröme mindent elárult. Olyan feszültség szabadult fel benne, ami régóta feszíthette őt belülről. Talán a Manchester United elleni 2011-es BL-döntőn lőtt gólja után láttuk őt utoljára így ünnepelni. De hát ez a mostani mégis csak egy vébémeccs. S 3286 nap után világbajnoki meccsen betalálni - s mint később kiderült, ezzel a góllal a győzelmet megszerezni -, ez semmi máshoz nem hasonlítható érzés.
Messi kétségkívül hazatalált - írta a buenos airesi La Nación. Ráadásul elhallgattatta a riói szurkolókat, akik a számukra kissé unalmas meccsen már Neymar nevét kezdték skandálni, amikor Leo megindult a kapu felé. Mintha csak jelezni akarta volna: a trónon egyelőre még ő ül. Egy másik sztár számára is emlékezetes marad a vébé vasárnapi nyitómeccse: Karim Benzemáról van szó.
Ő a második francia futballista, akinek sikerült a duplázás egy világbajnoki tétmeccsen. Az elsőt Zinedine Zidánnak hívják, s történetesen ugyanabban a spanyol klubcsapatban játszott, mint most Benzema. A Real Madridban. A kékek centere, aki oroszlánrészt vállalt a Honduras elleni 3-0 arányú győzelemben, a legnagyobb sztár Ribeirao Pretóban, a franciák főhadiszállásán. Őt fényképezik a legtöbben, őt ostromolják leggyakrabban egy aláírásért, egy közös fényképfelvételért, s Karim egyelőre jól tűri a népszerűséget.
A Madriddal BL-győztes Benzema nehéz időszakon van túl. A korábbi években Higuaínnal kellett megmérkőznie a csapatba kerülésért, s bizony gyakran alulmaradt ebben a versengésben. Aligha tévedünk, amikor azt vélelmezzük, hogy - Higuaín távozása mellett - az edzőváltás kellett ahhoz, hogy Benzema biztosítsa helyét a csapatban.
S nem is annyira Ancelotti érkezése volt a döntő, hanem Zidane másodedzővé avandzsálása. A francia szakvezető lelket öntött honfitársába, elérte, hogy bízzon magában, merjen vállalkozni, s munkájának hamar meg is lett az eredménye. A francia csatár szórta a gólokat, s kihagyhatatlan lett a Realból. Korábban a válogatottban is akadt egy riválisa az Angliában edződő Olivier Giroud személyében.
Didier Deschamps szövetségi kapitány állítólag most is vacillált kettőjük között, végül Benzemát állította a kezdőcsapatba. Aki nem is két, hanem valójában három góllal hálálta meg a bizalmat. Hiszen a harmadik gólt, amit hivatalosan a hondurasi kapus öngóljának minősítettek, szintén Benzema lőtte kapura.
Ne felejtsük el, hogy a francia csatár élete első világbajnoki mérkőzését játszotta a hondurasiak ellen. Noha évek óta a világ legjobb támadói között tartják számon, négy évvel ezelőtt Raymond Domenech nem vitte ki magával Dál-Afrikába. Rá is fizetett. A kékek kipottyantak csoportjukból és szégyenszemre az elsők között kellett távozniuk a tornáról. Nem volt góllövő csatáruk.
A számok birodalmában
1 gól, amint a bosnyákok a vb-ken szereznek Vedad Ibisevic nevéhez kötődik.
3-mal többször kísérletezett a kapu bevételével Benzema (összesen 7-szer), mint a komplett hondurasi válogatott.
7-szer szabálytalankodtak a Costa Rica-i Joel Cambell-lel az uruguayiak, ezzel lapzártánkig ő legtöbbet faragott játékos a vb-n.
11 angol lövés kerülte el az olasz kaput, ezzel Rooneyék a legpontatlanabbak.
37 gól született a torna első 11 meccsén. Ez 19-cel több, mint négy évvel ezelőtt ugyanilyenkor.
434 perce nem talált be vb-n Honduras. Legutóbb 1982. június 21-én az észak-írek kapuját vette be.
623 percet várt Messi a második vb-góljára.
9. meccsüket nyerték az argentinok az utóbbi 12 fellépésükön a vb-k csoportkörében, és csak egyet veszítettek el.