kormányfő;Finnország;Nemzeti Koalíció;Alexander Stubb;Jyrki Katainen;

2014-06-17 07:32:00

Szabad az út a távozó Katainen előtt?

Akár az Európai Unió szempontjából is fontos változásnak tekinthető, hogy Alexander Stubbot választották meg a finn konzervatív párt, a Nemzeti Koalíció elnökének. Ez azt is jelenti, hogy június 23-tól ő lesz hazája miniszterelnöke. A leköszönő Jyrki Katainen az Európai Bizottság elnöke kíván lenni.

Jyrki Katainen áprilisban, általános meglepetésre jelentette be, nem kíván kormányfő maradni. Mindez azért jelentős, mert Katainen neve is rendszeresen felbukkan az Európai Bizottság elnöki tisztségének várományosai között.

Esélye persze csak abban az esetben lehetne, ha az Európai Parlamentnek nem sikerülne elfogadtatni jelöltjét, Jean-Claude Junckert az Európai Bizottsággal. A két uniós intézmény közötti kötélhúzásnak a jövő hét második felében esedékes uniós csúcstalálkozóig kellene lezárulnia.

Katainen előzőleg azt közölte, az Európai Bizottságban uniós biztosként kíván tevékenykedni. Honfitársa, Olli Rehn ugyanis európai parlamenti képviselőként folytatja. Az Euractiv portálja még június elején úgy értesült: a leköszönő finn miniszterelnök szívesen lépne José Manuel Barroso bizottsági elnök örökébe. Katainen sosem csinált titkot abból, hogy fontos uniós pozícióra vágyik.

Alexander Stubbnak a Nemzeti Koalíció élére való megválasztása nem ment teljesen simán, vagy legalábbis a vártnál jobban megszorongatta pártbéli riválisa, Paula Risikko, akire 349 küldött voksolt, Stubb ezzel szemben 500 szavazatot kapott. A szavazás legnagyobb meglepetése az volt, hogy Jan Vapaavuori gazdasági miniszter már az első körben kiesett. Pedig előzőleg ő is jó esélyekkel pályázott a pártelnöki tisztségre.

A favorit azonban kezdettől fogva Stubb volt, aki a finnek körében is igen népszerű. Visszafogott politikusnak tartják, akitől távol áll mindenfajta sárdobálás. Keménysége nem politikai megnyilvánulásaiban válik szembetűnővé: rendszeresen vesz részt a maratoni futóversenyeken és a triatlonviadalokon. 

Elindult például a triatlonisták talán legkegyetlenebb versenyének tartott Ironman-en is. 2008-ban, negyvenedik születésnapjára különleges ajándékot kapott: ekkor jelentették be, hogy ő lesz az ország külügyminisztere. Elődje, Ilkka Kanerva kínos botrányba keveredett: kiderült, hogy sms-üzenetek százait küldte egy ledér táncosnőnek.

A Wikileaks irataiból kiderült, hogy Stubb lelkesen támogatta Finnország NATO-ba való belépését. Felmérések szerint azonban a lakosság nagyobbik része továbbra is a semlegesség híve, így egyelőre nincs napirenden az észak-atlanti szövetséghez való csatlakozás.

Stubbot 2011-ben választották be a parlamentbe méghozzá úgy, hogy ő érte el a második legjobb eredményt. Jyrki Katainen kabinetjében Európa-ügyi és kereskedelmi miniszterré tették meg. Az ukrajnai válság kapcsán ellenezte az Oroszország elleni kemény szankciók bevezetését.

Utalt arra, hogy ha az orosz GDP három százalékkal csökken, Finnország gazdasági teljesítménye fél százalékkal esik vissza. Stubb szerint pénzzel mindent el lehet érni, még a béketárgyalások során is. Amint egy ízben fogalmazott, „a pénznek kellene adni a Nobel-békedíjat”.

Alexander Stubb Katainen jó barátja. Példaképének Carl Bildt svég külügyminiszternek tartja. Előszeretettel osztja meg gondolatait a közösségi oldalakon, ami miatt a „Twitter-miniszter” becenevet kapta. Stubb feladata az lesz, hogy egybetartsa az öt párti koalíciót a következő, áprilisban esedékes parlamenti választásig.

Márciusban egyébként a koalícióból kilépett a Balpárt a tervezett megszorítások ellen tiltakozva. Katainen márciusban jelentette be, hogy emelik a vagyon-, az örökösödési-, az ingatlan-, és a dohánytermékekre épülő adó mértékét. Csökkentették a munkanélküli segélyt, s ami a legnagyobb felháborodást keltette, emelték a benzin jövedéki adóját.

Emellett elrendelték, hogy minden minisztériumnak szűkebbre kell húznia a nadrágszíjat. A kemény intézkedésekre azért volt szükség, mert az államadósság mértéke meghaladta a GDP hatvan százalékát. Bár Stubb hivatalosan csak június 23-tól lesz kormányfő, már hétfőn megkezdte az egyeztetéseket a koalíciós partnerekkel a kormány programjáról.