Publicisztika;gázvita;Oroszország;Ukrajna;Vlagyimir Putyin;Petro Porosenko;

2014-06-17 07:34:00

Újabb európai vasfüggöny

Folytatódik és fokozódik az ukrán-orosz vita. A gázár kérdésében mindkét fél zsarolásról beszél, a hétvégén lelőtt katonai repülőgép tragédiája által felkorbácsolt indulatok sem szűnnek. Kijev teljes határzárat jelentett be, és szigorúbb orosz ellenes intézkedéseket kér a nemzetközi közösségtől, Petro Porosenko államfő 10 napos határidőt adott a „terroristáknak”, Moszkvában a Vlagyimir Putyinról „keresetlen” szavakkal nyilatkozó ukrán külügyminiszter leváltását követelik.

Szigorúbb és határozottabb intézkedéseket követelt az EBESZ-normákat megszegő Oroszország ellen a Tókióban tárgyaló ukrán külügyminiszter-helyettes. Az EBESZ egyik rendezvényén felszólaló Szerhij Kislicija a nemzetközi közösség képviselőit arról tájékoztatta, hogy Oroszország a békét és biztonságot veszélyezteti.

Utcán hevernek a holttestek
A terroristaellenes művelet által felszabadított Szcsasztye városában (Luhanszk megye) a megölt terroristák holttestei mindmáig az úton hevernek, számolt be Twitteren Anasztaszija Sztanko ukrán újságíró. „A szeparatisták teste az úton fekszik. Nincs, aki elszállítsa őket. A városban  a rendőrség, a kórházak valamint a hullaház nem működnek” – olvasható a bejegyzésben. Június 14-én az ukrán fegyveres erők a terrorista ellenes hadművelet során felszabadították a szakadár fegyveresek uralma alól a várost. Ukrán források szerint a harcok során öt katona szenvedett sérülést, a „terroristák” közül kilencen vesztették életüket.

A kijevi vezetés úgy ítéli meg, hogy növekedett az Oroszország felőli veszély, vasárnap este bejelentette, néhány napon belül lezárja az orosz-ukrán határt. Mihajlo Kovalj védelmi miniszter úgy fogalmazott, a hadsereg a teljes államhatárt néhány nap alatt lezérja és ütközőövezetet hoz létre az orosz-ukrán határ mentén. Kijev így próbálja meg megakadályozni a fegyverek és harcosok beszivárgását keleti szomszédja felől.

Eddig a közös határ mintegy 250 kilométeres szakaszát zárták le. A Tsn.ua hírportál szerint azonban a 2200 km hosszúságú orosz-ukrán államhatárból 184 kilométeres szakaszt nem tart ellenőrzése alatt az ukrán hatóság. Ezt múlt héten maga Pavlo Sisolin, az Ukrán Állami Határszolgálat vezetőhelyettese közölte a médiával.

Ez a határszakasz gyakorlatilag a Luhanszk és Donyeck közötti rész, ami egyben azt is jelenti, hogy az új vasfüggöny ellenére az ukrán hatóságok nem tudják megakadályozni azt, hogy a felkelők továbbra is utánpótlást és erősítést kapjanak Oroszországból.

Tegnap ülésezett a nemzetbiztonsági tanács, amely a "háborús veszélyállapot" Donyeck-medencei bevezetésének kérdését tűzte napirendre. A hadiállapot bevezetését még Olekszandr Turcsinov vetette fel ügyvezető elnökként és szólította fel a nemzetbiztonsági tanácsot, hogy vizsgálja meg a kérdést. A tegnapi ülés után Petro Porosenko államfő beleegyezett abba, hogy a Donyecki területen és a Krímben elrendeli a szükségállapotot, ha 10 napon belül diplomáciai úton nem oldódik meg az Oroszországgal való konfliktus. Erről Oleg Tyahnibok, a radikális Szvoboda, a kormánykoalíció kisebbik pártjának vezetője nyilatkozott.

A nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára, Andrij Parubin arról számolt be, hogy Oroszország megnövelte a katonáinak és páncélozott járműveinek számát az ukrán határ közelében és kész bármelyik pillanatban aktív katonai tevékenységbe kezdeni. Elmondása szerint vasárnap Oroszország több száz katonát és harci járművet rendelt a határhoz annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin ígéretet tett arra, hogy visszavonja csapatait az ukrán államhatár közeléből – írja a Tsn.ua internetes hírportál.

Moszkva tegnap elsősorban a gázárvita és az ukrán külöügyminiszter Putyint sértő szavai kapcsán reagált. Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő úgy nyilatkozott, Kijev mesterségesen szítja a gázárvitát, álláspontjának "zsarolás-szaga van", de mindez elsősorban az ukrán gazdaságot sújtja. Medvegyev abszurdnak és ésszerűtlennek nevezte a kijevi lépéseket. Az orosz politikum pedig elsősorban Andrij Descsicja ügyvivő ukrán külügyminiszter leváltását követelte, az orosz külügyminisztérium jegyzékben tiltakozott Kijevnél, amiért az ukrán diplomácia vezetője a kijevi orosz nagykövetség elleni tüntetés résztvevőihez szólva trágár szavakkal illette az orosz elnököt.