Az Egyesült Államok többféle lehetőséget fontolgat az iraki válság kezelésére, ismételte meg Barack Obama múlt heti kijelentését tegnap John Kerry. Az amerikai diplomáciai vezetője a Yahoo News-nak adott interjújában kilátásba helyezte, hogy Washington pilóta nélküli robotrepülőgépek bevetésével hajthat végre légicsapásokat a lázadók ellen.
Az Obama-kormányzat felháborodását fejezte ki az ISIS által a hétvégén közzétett megdöbbentő fotók miatt. A szélsőséges iszlamista szervezet azt állítja, mintegy 1700 iraki kormánykatonát mészároltak le. "Ha tömeggyilkosságokat hajtanak végre, meg kell akadályozni, akár légicsapásokkal, akár más módon" - utalt Kerry az interjúban az ISIS fotóira.
Az amerikai külügyminiszter nem zárta ki, hogy amerikai-iráni közvetlen tárgyalások kezdődnek a bagdadi kormány megsegítéséről. Nuri al-Maliki kormánya szoros szövetséget épített ki Teheránnal, s Hasszan Rohani iráni elnök hétvégén azt nyilatkozta, a nemzetközi jog keretei között készek segíteni a bagdadi kabinetet, s az amerikaiakkal is együttműködnének.
Kerry szerint meg kell várni, hogy mit ajánl Teherán, de Washington kész részt venni minden "konstruktív folyamatban", amely segíthet, hogy véget vessenek a vérontásnak Irakban. A Pentagon a Perzsa(Arab)-öbölbe vezényelte a USS George H.W. Bush repülőgéphordozót, s az amerikai védelmi minisztérium tájékoztatása szerint hétfőn a térségbe érkezett a USS Mesa Verde szállítóhajó is.
Az idősebb Bush elnök nevét viselő hajón rendszerbe helyezett X-47B jelzésű, pilóta nélküli robotrepülőgépek képesek lehetnek az iraki szunnita lázadó erők elleni légicsapások végrehajtására. Washington a törökországi Incirlikben lévő amerikai légibázisról is indíthat repülőgépeket. A Mesa Verde fedélzetéről gyorsreagálású akciókban használatos, MV-22 Osprey helikopterek szállhatnak fel.
Willam Hague brit külügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva kizárta annak lehetőségét, hogy Nagy-Britannia katonia beavatkozást hajtson végre az iraki kormány támogatására a dzsihadista szélsőségesek ellen. Hague közölte, az iraki hatóságok felelőssége, hogy stabilizálják a helyzetet az országban. Az Egyesült Államok nagyobb valószínűséggel rendelkezik a szükséges felszerelésekkel a segítségnyújtáshoz, vélekedett a brit diplomácia vezetője.
A washingtoni külügyminisztérium bejelentette, hogy evakuálják a személyzet egy részét bagdadi nagykövetségéről azt követően, hogy vasárnap robbanások rázták meg az iraki fővárost. A diplomáciai stáb meg nem nevezett számú tagját a jordániai fővárosba, Ammanba költöztetik át. A követség működőképességét ez nem befolyásolja, közölték.
Az amerikai képviselet a szigorúan őrzött kormányzati negyedben, a zöld zónában található, többezer fő dolgozik a misszión, a feladatok egy részét eleve helyi alkalmazottak látják el. A bagdadi követségen szigorították a biztonsági intézkedéseket.
Az Irakba utazókat az amerikai külügyminisztérium fokozott óvatosságra inti. John Kerry az interjúban úgy vélekedett, kizárt, hogy a lázadók be tudnának törni Bagdadba, a főváros védelmét egyébként az iraki kormány számottevően megerősítette.
Magyarország iraki nagykövetsége nem készül a diplomaták kimenekítésére - közölte az MTI kérdésére a Bagdadba akkreditált magyar nagykövet, Szatmári Tibor. A magyar nagykövetség is Bagdad zöld zónájában működik.