Az Érpatak község honlapján közölt "program" szerint "a demonstráción jelképesen akasztásra kerül egy bűnöző ügyész és egy bűnöző bíró". Neveket nem említ a meghívó, de ha konkrét személyek neve elhangozna, az elképzelhető, hogy kimeríthetné az uszítást illetve erőszakra buzdítást, amely adott esetben akár büntetőjogi következményekkel is járhat.
A szervezők nagyon haragudhatnak egy konkrét bíróra illetve ügyészre vagy úgy általában az összesre, mert a meghívóban azt is írták: a jelképesen felakasztott bírót és ügyészt még meg is égetik. Legalábbis erre utal, hogy "megízleltetik velük a pokol tüzét, ami várni fog rájuk haláluk után világromboló és nemzetpusztító tevékenységük miatt".
A szervezők szerint a demonstrációt azon bírósági és ügyészségi vezetők ellen tartják, "akik a legalapvetőbb törvényeket és jogszabályokat nem ismerik, sorozatosan nem tartják és nem tartatják be azokat. Ugyanakkor alkalmatlan, hivatástudat nélküli, megélhetési bírókat és jogtipró ügyészeket, tartanak pozícióban akiknek semmilyen felelősségre vonástól nem kell tartani. (...) Így pusztítják a jogrendet, kiszámíthatatlan és teljesen kaotikus állapotokat generálva a társadalomba".
A Vs. hu emlékeztetett, Érpatak legutóbb azzal került a hírekbe, hogy az állampolgári jogok biztosa megrótta a települést, mondván: a mélyszegénységben élők emberi méltósága nem kérdőjelezhető meg, ahogyan az az "érpataki modellben" történt. Székely László ombudsman emlékeztetett arra, hogy a helyi hirdetmény szerint tűzifára csak az arra érdemes, példamutató életet élő, Érpatak jó hírnevét ápoló családok számíthattak. A Jobbik tavaly novemberben írt alá együttműködési megállapodást az Érpataki Modell Országos Hálózatával.