Tervezett összeomlás?
Nem hirtelen "bedobott" ötlet volt az egyes tárcák vidékre telepítése, ez a kormány eltökélt szándéka, ám jelenleg sok kérdésre még nincs válasz, sőt számos részlet egyáltalán nem tisztázott. De nem is akarnak kapkodni, nehogy úgy tűnjön: Orbán Viktor megálmodta, és kerül, amibe kerül, végigviszik - így kommentálták kormányközeli forrásaink a terveket. Az ötletet mégis sok kritika érte, mondván: átgondolatlan, felesleges, drága és időigényes a miniszterelnök Várba, illetve az egyes tárcák vidékre költöztetése.
Tény, hogy míg Orbán Viktor és hivatala budai Várba költöztetésének tervéről régóta lehet hallani, az egyes minisztériumok költöztetésének váratlan javaslat, bár annyi előjele volt, hogy Kósa Lajos már a 2010-es kampányban megfogalmazta az igényt: "Az agrártárca fővárosi székhelye amúgy is furcsa. Ha Magyarországon a decentralizációban gondolkodunk, azt mondom, Debrecen azok között a városok között van, amelyek székhelyet tudnának adni az ilyen szervezeteknek."
A kormányszóvivői irodán a költözés részleteit firtató kérdéseinket egyelőre azzal hárították el, hogy még a tervezés fázisában vannak. Így egyelőre nincs válasz hogy készülnek-e, és mennyiért a költözésről hatástanulmányok, költségbecslések, végrehajtási tervek. Nem tudni azt sem, pontosan hány minisztériumot és hány embert érint a kérdés, mivel az eredeti bejelentés csak a Honvédelmi Minisztérium Székesfehérvárra, a földművelésügyi tárca Debrecenbe és a Miniszterelnökség vidékfejlesztési államtitkárságának Kecskemétre költözéséről szólt, ám azóta egyfajta kívánságműsor indult: nagyvárosok lobbiznak a tárcákért, országos hatáskörű szervekért. A jelek szerint a minisztériumok - háttérintézmények nélkül számolt - több száz, adott esetben csaknem ezer fős apparátusát adó kormánytisztviselők sorsával, érdekeivel nem törődik senki.
Az őket tömörítő Kormánytisztviselői Kar hallgat. Arra sincs válasz, mi lesz azokkal, akik nem vállalják az ingázást, illetve akik erre hajlandóak, kapnak-e benzinpénzt, vasúti bérletet, szolgálati lakást. A Népszabadság szerint a kiszámítható életpálya ígéretével kecsegtető, 2011-ben elfogadott közszolgálati tisztviselői törvény alapján a minisztériumi dolgozók lakásra, lakhatási támogatásra nem számíthatnak. Egyelőre azt sem tudni, hogy a költözést vagy az ingázást nem vállalók helyére vajon az adott városban toboroznak majd tisztviselőket, és egyáltalán lesz-e ennyi szabad, tapasztalt szakember helyben.
Noha milliárdos értékű ingatlanokról van szó, szintén nincs információ arról, mit tervez a kormány a honvédelmi és az agrártárca ingatlanával.