Szabadság tér;emlékmű;

Fotó: Bielik István/Népszava

- Újabb eljárás indul a Szabadság téri civilek ellen

Garázdaság szabálysértés gyanúja miatt csaknem kéttucatnyi, a Szabadság téri '44-es német megszállási emlékmű és a kormányzati önkény ellen immár hónapok óta tüntető civil kapott gyanúsítotti idézést az V. kerületi rendőrségre - tudta meg lapunk. A demonstrálók védelmében eljáró ügyvéd, Czeglédy Csaba az értesülést megerősítve értetlenségének adott hangot, mondván: álláspontja szerint nem lehet sem garázdaságról, sem pedig a megjelölt "kirívóan közösségellenes magatartásról" beszélni, mert a tiltakozások mindvégig békések és erőszakmentesek voltak, továbbá megbotránkozást sem kelthettek. Az nem teljesen világos, pontosan miért indultak az eljárások. 

Lehetséges, hogy azért, mert körülbelül egy hónapja többen megpróbálták megbontani az épülő emlékmű körüli, korábban többször lebontott, ám később a kivitelező által megerősített és összehegesztett kordont bedönteni, ám meg nem rongálták, be sem döntötték. Többen másra is gyanakodnak: április végén rendőrökkel "tisztították" meg a demonstrálóktól a munkaterületet, mert szó szerint a szoborcsoport "útjában" álltak. Akkor az egyenruhások a mintegy húsz "engedetlenkedőt" - ahogy a polgári engedetlenségi mozgalomban részt vevők magukat nevezték - kicipeltek a munkaterületről, ahová hajnalban az éj leple alatt újra felhúzott kerítés ellenére is rongálás nélkül jutottak be, és maguktól távozni nem voltak hajlandóak.

Köztük volt a most gyanúsítottként idézett civilek egyike, Magyar Fruzsina dramaturg is, aki szerint folytatódik a nem is burkolt politikai jellegű kampány ellenük, hiszen - emlékeztetett - áprilisban többjük ellen szintén indítottak eljárást. Akkor - tucatnyi társa mellett - gyanúsítottként hallgatták ki őt és férjét, Mécs Imrét is "falfirkálás" - miatt. Az egykori '56-os halálraítélt, későbbi országgyűlési képviselő Mécset például "falfirka elhelyezésével elkövetett" rongálással és emiatt 2800 forint károkozással gyanúsították, amiért festékszóróval üzent az épülő emlékmű körüli kordont borító molinón. Mécs akkor jelezte: csak a véleménynyilvánítás szabadságával élt, amikor a molinóra azt fújta: "1848-1867-1956-1989 Vissza a demokráciát!" Május elején végül az ügyészség megrovás mellett megszüntette a "falfirkás" eljárásokat. A tiltakozók azért kaptak csupán megrovást - derül ki az iratokból - , mert a vádhatóság úgy találta, "a társadalomra csak csekély fokban" veszélyes, hogy az emlékművel szembeni nemtetszésüknek a kordon takarófóliájára írt jelszavakkal adtak hangot. Több "megrótt" demonstráló ugyanakkor panaszt tett a határozat ellen, és kérték, hogy azt az ügyészség vizsgálja felül, és bűncselekmény hiányában szüntesse meg az eljárást.

A tiltakozó akciósorozat több szervezőjét - Magyar Fruzsinát, Mécs Imrét és Zoltai Andreát szerdán hallgatják ki az újonnan indult eljárásokban a rendőrségen garázdaság miatt. Emlékezetes, míg hét éve Orbán Viktor és képviselőtársai egy halk ejnyebenyjével megúszták a Kossuth téri kordonbontást, most kriminalizálják a Szabadság téren békésen demonstráló civileket.

Az MSZP véleménye szerint Orbán Viktor visszahívta az oroszokat - reagált hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján a költségvetési bizottság szocialista elnöke arra, hogy a kormánytöbbség várhatóan megszavazza a paksi atomerőmű bővítéséhez szükséges hitelmegállapodást.